Zaplanuj budżet na 2018 rok i odzyskaj kontrolę nad swoimi pieniędzmi!

Zaplanuj budżet na 2018

Przełom roku to idealny czas na podjęcie wielu ważnych decyzji. Daty graniczne takie jak Sylwester pomagają nam zobrazować cel, do którego będziemy dążyć w przyszłym roku. Jedni zaczynają zdrowo się odżywiać, chodzić na siłownię, inni postanawiają, że rozwiną się zawodowo. Przykładów jest mnóstwo. A może wśród nich znajdzie mocne postanowienie na odbudowę domowego budżetu? Sprawdź porady na odzyskanie kontroli nad swoimi pieniędzmi i zaplanuj budżet na 2018 rok!

Analiza wydatków

Każda firma chcąc zoptymalizować swoją płynność finansową, zaczyna od analizy wydatków i kosztów. Powinniśmy zrobić tak samo. Analiza domowego budżetu pozwoli nam tak naprawdę oszacować, jakie mamy dochody, stałe miesięczne koszty i pomoże również znaleźć słabe punkty w zarządzaniu portfelem finansowym. Jak najłatwiej przeanalizować budżet?

Kartka, excel, kalkulator?

Weź do ręki długopis, przygotuj kartkę i kalkulator lub po prostu usiądź przed komputerem, włącz arkusz kalkulacyjny lub inną aplikację i zaplanuj budżet na 2018. To zależy od ciebie, jakiego narzędzia użyjesz do analizy wpływów i wydatków w domowym budżecie. Ważne, aby skrupulatnie przygotować potrzebne zestawienie. Wpisz miesięczne dochody rodziny. Następnie przejdź do stałych kosztów takich jak rachunki za gaz, prąd, telewizję, telefon, internet, wodę, śmierci etc. Jeśli wszystkie opłaty dokonujesz przelewem elektronicznym, spisanie wydatków będzie o wiele łatwiejsze. Wejdź w historię transakcji na koncie twojego banku lub sprawdź zlecenie stałych przelewów, po czym zanotuj powtarzające się opłaty. Następnie warto przeanalizować inne wydatki, tworząc odpowiednie kategorie – zakupy, paliwo, nagłe remonty, rozrywka, inne. Tylko dokładna analiza naszych bieżących finansów, pozwoli nam na późniejszą optymalizację pieniędzy.

Sprawdź jak zmotywować się do zmiany nawyków finansowych w nowym roku?

Zaplanuj budżet na 2018 rok – ważne wydatki

Oszacowaliśmy już nasz dochód miesięczny. Po uwzględnieniu wszystkich kosztów, wiemy, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić lub ile pieniędzy wygospodarujemy na inne wydatki. Początek nowego roku jest idealnym czasem, by zaplanować budżet na cały rok. Warto przeanalizować ważniejsze opłaty, jakie czekają nas w nadchodzącym 2018 roku. Remont, wesele, inne imprezy rodzinne, wyjazd, daleka podróż, budowa domu, zakup samochodu? W ciągu roku pojawi się wiele sytuacji, które mocno uderzą nas po kieszeni. Dlatego warto wcześniej przygotować się na zbliżające się wydatki, aby nic nas nie zaskoczyło.

Poszukaj oszczędności

Gdy wiemy, jakie wydatki czekają nas w najbliższym czasie, jesteśmy w stanie odpowiednio się do nich przygotować. Przewidując kosztowne zakupy czy inwestycje, sprawdźmy oszczędności, lokaty i zgromadzony kapitał. Być może najwyższy czas, aby przesunąć posiadane pieniądze w bardziej korzystne finansowo miejsce? Jeśli przykładowo planujemy zakup samochodu pod koniec roku, może warto przenieść oszczędności na atrakcyjną lokatę bankową, dzięki której w określonym czasie zarobimy dodatkowe pieniądze? W internecie znajdziemy wiele solidnie przygotowanych zestawień oraz rankingów przedstawiających wszystkie wady i zalety dostępnych na rynku kont oszczędnościowych lub lokat. Bez trudu porównamy oferty banków i wybierzemy najbardziej korzystną.

Czy coś nas może zaskoczyć?

Moglibyśmy wymieniać przykłady nagłych, nieoczekiwanych sytuacji, które wymagają od nas wydania sporych pieniędzy. Remont, naprawa samochodu, zepsute sprzęty domowe, bez których nie wyobrażamy sobie codziennego życia. Co zrobić w przypadku, gdy musimy zapłacić za naprawę np. samochodu, którym każdego dnia poruszamy się do pracy, a nasze oszczędności są zbyt skromne? Użyty przykład samochodu nie jest tutaj przypadkowy. Wystarczy spojrzeć na napięte grafiki u mechaników. Co w sytuacji, gdy samochód jest naszym jedynym środkiem lokomocji? A naprawy bywają bardzo kosztowne. Jeśli w naszym planie budżetowym, przewidzimy określoną kwotę właśnie na takie nagłe wydatki, nic nie powinno nas zaskoczyć. Gorzej, jeśli nasze oszczędności po prostu nie pozwalają nam pokryć nagłych opłat.

Pożyczki online

Istnieją produkty finansowe, które są bardzo pomocne w sytuacjach wymagających od nas nagłego działania. Mowa o pożyczkach online. Pożyczki są dobrym rozwiązaniem, gdy  potrzebujemy pieniędzy, ponieważ otrzymamy je błyskawicznie, bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że złożymy wniosek online na wybranej stronie pożyczkodawcy. Zazwyczaj firmy pożyczkowe potrzebują od nas danych osobowych, numeru telefonu, adresu e-mail oraz numeru rachunku bankowego, którego jesteśmy właścicielem. Gdy wypełnimy dokładnie formularz wniosku, musimy zaczekać na weryfikację wprowadzonych danych oraz na decyzję. Na rynku pożyczek są firmy, które decyzję o przyznaniu pożyczki podejmują nawet w 15 minut. Gdzie takie znaleźć?

Szukasz pożyczek online? Sprawdź nasz typ >>

Porównywarki pożyczek

Najlepszym miejscem na znalezienie korzystnej oferty pożyczki online będą porównywarki pożyczek. Porównywarki skupiają wszystkie oferty firm pożyczkowych dostępne na rynku. Dzięki czemu w jednym miejscu znajdziemy interesujące nas propozycje finansowe, które będziemy mogli porównać i wybrać tę najlepszą. Mamy jednak nadzieję, że po dokładnym przeanalizowaniu wydatków i zaplanowaniu budżetu na 2018 rok, nic nas nie zaskoczy i nie będziemy musieli szukać pomocy w instytucjach finansowych.