Transakcje bezgotówkowe wypierają zwykły pieniądz?

Transakcje bezgotówkowe

Polacy coraz częściej wybierają transakcje bezgotówkowe. Duża ilość promocji bankowych, prowizje za używanie karty, nowe, wygodne technologie takie, jaki BLIK – czy te czynniki sprawą, że zwykłe pieniądze odejdą do lamusa? Sprawdzamy dlaczego transakcje bezgotówkowe są tak kuszącą alternatywą dla tradycyjnego pieniądza.

Transakcje bezgotówkowe wypierają zwykły pieniądz

Według NBP na polskim rynku funkcjonuje prawie 40 mln kart płatniczych. Od 2015 roku utrzymuje się stały wzrost ilości kart płatniczych w Polsce. Liczba ta wzrosła w okresie od czerwca 2017 do końca września 2017 roku o 576 tysięcy. Z roku na rok Polacy coraz rzadziej płacą tradycyjnymi metodami. Co piąta transakcja detaliczna to płatność bezgotówkowa. Pokazuje to wyraźnie, że liczba transakcji bezgotówkowych stabilnie wzrasta. Czy sprawi to, że normalny pieniądz odejdzie do lamusa, ustępując kartom płatniczym, które mają szansę stać się ulubionym środkiem płatniczym Polaków?

Zastanawiasz się jak mądrze korzystać z kart kredytowych? Sprawdź nasz poradnik>>

Normalne pieniądze tracą na znaczeniu

Według Ministerstwa Rozwoju ponad 20% wszystkich detalicznych transakcji finansowych, to płatności bezgotówkowe. Co ciekawe 10 lat temu liczba ta była na poziomie zaledwie 2%. MR uważa, że innowacyjne formy płatności i rosnące wynagrodzenia mają wpływ na wzrost gospodarczy. Dlatego też zaskoczenia nie powinien stanowić fakt, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z transakcji bezgotówkowych, które są zwyczajnie, o wiele bardziej wygodne. Nie ma się więc co dziwić, że ludzie tak chętnie je wykorzystują.

 

Jakie technologie wspierają transakcje bezgotówkowe?

Poza dobrze znanymi Polakom kartom debetowym i kredytowym – często pozwalającym uzyskać prowizje i cashbacki od dokonanych transakcji – na rynku pojawiła się możliwość dokonywania płatności za pomocą technologii BLIK. Jest to polski system płatności pozwalający szybko i bezproblemowo dokonywać zakupów za pomocą telefonu. BLIK to generowany przez aplikację banku 6 cyfrowy kod który służy do potwierdzenia płatności.

Technologia powstała z inicjatywy rodzimych baków na podstawie technologii IKO. Płatność za pomocą aplikacji jest prosta, intuicyjna i niesamowicie szybka – aplikacja oszczędza nam wielopoziomowych systemów logowania, przeładowywania stron i wielokrotnego udostępniania danych. Wszystko zabezpieczone jest PINem i potwierdzane kodem z wiadomości SMS.

Czytaj więcej o tym w jaki sposób lubią płacić Polacy >>

Gdzie szukać BLIK’a?

BLIK wchodzi w zakres usług takich banków, jak PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, BZ WBK, Alior Bank, Millenium, Getin Bank, Oragne Finanse i T-Mobile Usługi Bankowe.

Nowe technologie płatnicze pozwalają na szybsze dokonywanie płatności oraz większą kontrolę nad pieniędzmi, jak i zapewniają bezpieczeństwo. Świat się zmienia, a wraz z nim sposób w jaki dokonujemy zakupów. Naturalnie musi to prowadzić do tego, że pewne środki płatnicze odchodzą do lamusa, zastąpione przez inne, bardziej wydajne technologie.