Pożyczka od rodziny – jakie są zasady? Czy wiesz jakie są zasady?

pożyczka od rodziny

Podobno wszystko zostaje w rodzinie. Dostałeś akurat pożyczkę od rodziny? Rozwiązanie z pozoru łatwiejsze – w końcu pomijamy zbędną „papierologię” i pośredników. No i to rodzina! Co może się stać? Zastanawiasz się, czy pożyczka od rodziny powinna zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego? Jak wysoki podatek od pożyczki będziesz musiał odprowadzić? Podpowiadamy jak ugryźć pożyczkę od rodziny.

Czy pożyczka od rodziny jest opodatkowana?

Mogłoby się wydawać, że pożyczka od rodziny nie będzie niosła za sobą żadnych konsekwencji kosztowych. W rzeczywistości jednak, aby cała transakcja była zgodna z prawem, pożyczkę należy opodatkować. Mało kto wie, że od wa należy odprowadzić 2% podatku.

Zwolnieniu z opodatkowania ulegają pożyczki na kwotę do 9637 zł, zawarte między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowe, czyli: małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, dzieci wnuki, prawnuki, pasierb, ojczym, macocha, rodzeństwo, teściowe, zięć, synowa.Kwota 9637 zł jest limitem pożyczki, zwolnionej od opodatkowania, wziętej od  jednej osoby w okresie 5 lat. Mówiąc po ludzki – jeżeli w ciągu pięciu lad od pierwszej pożyczki pożyczymy od babci 9638 lub więcej złotych – będziemy musieli zgłosić się do fiskusa.

Pożyczka od rodziny – jak można uniknąć opodatkowania?

Opodatkowania możemy uniknąć tylko wtedy, kiedy pożyczaliśmy od osób z pierwszej grupy Z WYJĄTKIEM pożyczek między teściami, zięciem i synową (takich pożyczek ulga podatkowa nie obejmuje). W tym układzie ulga jest niezależna od wysokości pożyczki, jeżeli spełnimy następujący warunek:

– W ciągu 14 dni od dokonania pożyczki złożymy deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych właściwemu ortanowi,

– Udokumentujemy, żę otrzymaliśmy pieniądze na rachunek bankowy.

Pożyczka w rodzinie – nie tak łatwo, jak mogłoby się wydawać.

Jak widać, nawet pożyczka w rodzinie jest obwarowana pewnymi prawami i zasadami. Warto o nich pamiętać, kiedy zaciągamy zobowiązania w rodzinie. Jeżeli chcemy pożyczyć pieniądze, musimy poradzić sobie ze swoją działką papierologii. Jednak plusem pożyczki rodzinnej, zdecydowanie jest niższe oprocentowanie 😉

Zanim weźmiesz pożyczkę od rodziny, sprawdź czy Twoje hobby pozwoli Ci dorobić >>