Gwarant – kim jest i dlaczego bywa przydatny?

gwarant

Planując zaciągnięcie pożyczki lub kredytu, często spotykamy się z pojęciami, których znaczenie rozumiemy intuicyjnie, lub wcale. W związku z tym, dzisiaj skupimy się na tłumaczeniu pierwszego, z serii pojęć dotyczących pożyczania. Sprawdźmy kim jest gwarant i dlaczego może okazać się bardzo korzystną opcją, przy zaciąganiu pożyczki.

Gwarant – kim jest?

Gwarant, to osoba, która w potocznym języku nazywana jest poręczycielem. W bankach spotkamy się również z określeniem żyrant. Gwarant jest osobą, która potwierdza możliwości spłaty zobowiązań, zaciągniętych przez pożyczającego.
Mówiąc prościej – gwarant to zabezpieczenie dla pożyczkodawcy. Jeżeli z jakichś przyczyn jesteś osobą której spłata pożyczki może sprawić problem – gwarant to osoba, poręczająca, że pomoże w spłacie zobowiązania.

Plusy pożyczki z gwarantem

Plusem takiego stanu rzeczy, jest fakt, że pożyczający nie musi mieć dobrej historii kredytowej i może figurować w bazach danych dłużników. Więc osoby, którym kiedyś podwinęła się noga, a obecnie wyszły już z dołka finansowego lub osoby będące w sytuacji podbramkowej – mają szansę otrzymania pożyczki w instytucji, wymagającej gwaranta. Osoba gwaranta pomaga też otrzymać pożyczkę osobą, posiadającym więcej aktywnych zadłużeń w danym momencie.

Obowiązki gwaranta – jakie są?

Poręczycie, tak jak pożyczkobiorca, musi posiadać obywatelstwo polskie, być osobą w określony wieku oraz posiadać nieskazitelną zdolność kredytową. Warunkiem koniecznym jest również posiadanie nieruchomości – jako dodatkowego zabezpieczenia.

Przykładową pożyczką z gwarantem jest Rapida – pożyczka o wyjątkowo atrakcyjnym oprocentowaniu i wysokich kwotach (do 25 000 zł).

Proste formalności

Osoba, będąca gwarantem wypełnia w praktyce prosty formularz rejestracyjny – podobnie, jak pożyczkobiorca. Podlega też weryfikacji telefonicznej w celu potwierdzenia, że faktycznie godzi się na podżyrowanie pożyczki. Taka forma weryfikacji służy potwierdzeniu wiarygodności gwaranta.

Co jeżeli pożyczkobiorca nie spłaci swojego długu w terminie?

Żyrant zabezpiecza dług, a więc jeżeli wystąpią problemy z regulacją zobowiązań ze strony pożyczkobiorcy, odpowiedzialność za spłatę długu spocznie na gwarancie. Dlatego gruntowne przemyślenie zaciągnięcia pożyczki jest jak zawsze absolutną podstawą jej zaciągnięcia. Tym bardziej, jeżeli mamy zamiar obciążać odpowiedzialnością osobę trzecią, jaką jest gwarant.

Istnieją korzyści

Jeżeli wiemy, że możemy sobie pozwolić na spłatę pożyczki z gwarantem – jest ona dobrym sposobem na dokonanie swoistej konsolidacji wielu oddzielnych zobowiązań i początek wychodzenia ze spirali długów. Jeżeli ktoś poświadczy naszą pożyczkę, a my mamy pewność że jesteśmy w stanie unieść jej spłatę – możemy za pomocą wyższej i niżej oprocentowanej pożyczki (np. Rapidy) spłacić pozostałe zobowiązania owyższych kosztach i w efekcie zyskać nieco bardziej stabilną sytuację.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź Rapidę >>