Chroń swoją kartę płatniczą – 10 sprawdzonych sposobów

karta
karta

Czy kiedykolwiek nerwowo szukałeś portfela, obawiając się, że ktoś skradł Ci dokumenty? Miałeś obawę, wybierając pieniądze z bankomatu, że nakładka czyta dane Twojej karty? Denerwowałeś się w sklepie, że ktoś stojący blisko Ciebie może zobaczyć Twój PIN? Chroń swoją kartę płatniczą, aby nie paść ofiarą oszustwa! Poniżej przedstawiamy 10 prostych rad na to, by dbać o swoje bezpieczeństwo.

1. Chroń swoją kartę płatniczą i nie spuszczaj jej z oka


Miej ją schowaną w bezpiecznym miejscu i nie odkładaj „byle gdzie”. Sprawdzaj, czy jest na miejscu. Nie przekazuj karty osobom trzecim – płacąc za zakupy zawsze patrz pracownikowi na ręce i nie pozwól, by odchodził z Twoją kartą. Chowając kartę zadbaj o to, aby miejsce było bezpieczne – komunikacja karty z innym urządzeniem jest łatwiejsza, gdy karta znajduje się na wierzchu.

 

2. Zorganizuj etui na kartę


Jeśli często płacisz kartą zbliżeniowo, warto zorganizować etui na kartę – może to być zwykła folia aluminiowa, dzięki czemu nie będzie wysyłała sygnału, a informacji zapisane na karcie pozostaną bezpieczne.

3. Podpisz kartę na odwrocie

4. Ubezpiecz kartę do konta

w razie kradzieży lub nieuprawnionego użycia.

5. Chroń swój PIN

Nie podawaj go nikomu, nie trzymaj razem z kartą, ani w telefonie. Jeżeli nie jesteś w stanie zapamiętać PINu, zapisz informacje i schowaj w bezpiecznym miejscu.

6. Ustaw na swoim koncie limity transakcyjne

Doskonale wiesz, ile jesteś w stanie wydać w ciągu jednego dnia. Ustawienie limitów transakcyjnych uchroni Cię przed wydaniem dużych kwot, w przypadku gdyby Twoja karta została skradziona.

7. Oglądaj bankomat, przed skorzystaniem z niego

Upewnij się, czy bankomat nie ma nałożonych nakładek albo zainstalowanych listew z kamerą. Te proste czynności uchronią Cię przed kradzieżą.

 

8. Sprawdzaj wyciągi

Regularnie śledź historię swojego konta. Sprawdzaj, czy transakcje zrealizowane faktycznie zgadzają się z tymi, których sam dokonałeś

9. Zablokuj czasowo kartę

Jeżeli jesteś na wakacjach, a chcesz wyjść na plażę i zostawić kartę w hotelu, albo masz jakiekolwiek wątpliwości, podejrzewasz, że ktoś mógłby się posługiwać Twoją kartą, zablokuj ją czasowo. W tym czasie nikt nie będzie mógł nią płacić. Czas na odblokowanie karty to 30 dni, po tym terminie zostanie zastrzeżona. Numer do takich usług oferowanych przez bank trzymaj zawsze przy sobie, w łatwo dostępnym miejscu.

10. Korzystaj z aplikacji

Automatyczne powiadomienia odnośnie stanu Twojego konta pojawiają się w momencie, gdy ktoś płaci Twoją kartą. Dzięki aplikacji szybko wykryjesz, co dzieje się z Twoją kartą.