6 ciekawostek o finansach

6 ciekawostek
ciekawostki

Świat finansów pełen jest ciekawostek, o których możesz nie mieć pojęcia. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, skąd wzięła się świnka skarbonka, jakie były pierwsze banknoty i na ilu banknotach pojawiła się królowa Elżbieta II, koniecznie przeczytaj ten wpis!

I z ciekawostek: świnka skarbonka powstała przez pomyłkę

Jak się okazuje, świnia została symbolem oszczędzania przez pomyłkę. W dawnych czasach pieniądze były przechowywane w glinianych kuchennych słojach, które z języka staroangielskiego nosiły nazwę „pygg”. Z biegiem lat zmiany w wymowie spowodowały, że na owy słój zaczęło się mówić „pig”, co po angielsku znaczy też świnia. W XIX wieku pewien garncarz postanowił połączyć oba elementy – odtąd skarbonkę kojarzymy wyłącznie ze świnką.

Dlaczego Żydzi kojarzeni są z lichwą?

Dla chrześcijan pożyczanie na procent było grzechem. W 1179 roku lichwiarze zostali obłożeni ekskomuniką na Soborze Laterańskim III. Żydzi znajdowali jednak usprawiedliwienie dla lichwy – uważali bowiem, że w Biblii jest napisane, że pożyczanie na procent obcym nie jest grzechem. Stąd też wzięło się wykluczenie społeczne. Żydzi pojawili się w Wenecji w XVI wieku i stali się tam ważnym źródłem świadczenia usług finansowych. Wydzielono dla nich obszar miasta na miejscu starej odlewni żelaza (z włoskiego „ghetto” to dosłownie „huta”). Ci, którzy przebywali w Wenecji dłużej niż 2 tygodnie byli naznaczani – musieli nosić żółtą literę O na plecach, a później szkarłatny kapelusz.

Na ilu banknotach pojawiła się królowa Elżbieta?

Królowa Elżbieta pojawiła się aż na 33 banknotach różnych państw, a najwcześniejszy jej wizerunek pojawił się na kanadyjskim banknocie 20 dolarowym.

Kim była pierwsza kobieta, która ozdobiła banknot?

Pierwszą osobą na świecie, która swoją twarzą zdobiła banknot była Oktawia, żona Marka Antoniusza.

Kiedy banknoty zyskały na popularności?

Pierwsze banknoty pojawiły się w Chinach w IX w. naszej ery. Marco Polo był pierwszą osobą, która wieść o papierowych pieniądzach przywiozła do Europy. Dopiero w XVII wieku Europejczycy zaczęli używać banknoty, jako substytut monet.
Wcześniej jako pieniądza używało się kamiennych dysków, muszli czy ziaren.

Skąd wzięło się słowo bank?

Bankowość narodziła się na Półwyspie Apenińskim. Słowo, którym posługujemy się dzisiaj – „bank” – wzięło się od włoskiego „banco”, czyli stołu, przy którym siedzieli handlarze. W momencie, gdy handlarz stawał się niewypłacalny, przewracano stół, skąd wzięło się słowo „bankrut” od włoskiego „banca rotta”, czyli tłumacząc połamana ławka, zniszczony stół.

Jeżeli chcesz poznać więcej ciekawostek, śledź nasz BLOG – niedługo zamieścimy kolejne ciekawe wpisy!