Aktywność na wiosnę – ile będzie Cię kosztować zmiana trybu życia?

Aktywność fizyczna to przepis na długie życie. Dotychczas byłeś typem leniwca, ale słoneczne dni zmotywowały Cię, by ruszyć się z kanapy? Podczas kwarantanny masz więcej czasu i zastanawiasz się, jak go zagospodarować? Chcesz zacząć ćwiczyć, uprawiać sport, ale boisz się tego, ile może Cię to kosztować? Nie wiesz od czego zacząć?
Tak naprawdę uprawianie sportu nie wymaga takich nakładów finansowych, jak wydaje się większości z nas. W zależności od tego, jak podejdziesz do tematu, wydatki możesz liczyć w złotówkach lub nawet w tysiącach. Sprawdźmy zatem, ile może kosztować zmiana trybu życia.

Chcę być wysportowany, ale nie mam na to pieniędzy!

Tak naprawdę to wymówka większości osób, które nie chcą lub nie wiedzą jak zacząć swoją przygodę ze zdrowym trybem życia. Uprawianie sportu dla osób, które dotychczas nie miały styczności z aktywnością fizyczną, może być ogromną zmianą w życiu. A jak wiadomo, każda zmiana łączy się z lękiem i strachem przed tym, co nas czeka, przed tym, co nieznane. Czy aby na pewno potrzebujesz pieniędzy, by zmienić swoje nawyki na zdrowsze?

Zacznij od drobnych rzeczy!

Zaczynając swoją przygodę ze sportem, staraj się wypróbować różne formy aktywności fizycznej. Dzięki temu sprawdzisz, która aktywność fizyczna daje Ci frajdę i w czym czujesz się najlepiej. Choć obecnie siłownie przeżywają swój złoty okres i wiele osób z przyjemnością z nich korzysta, Tobie ta forma aktywności fizycznej może się nie spodobać. Poza tym jeśli dotychczas nie miałeś styczności z siłowniami, na początku możesz czuć się nieco przytłoczony, a to może szybko Cię zniechęcić. Rób malutkie kroczki, aby osiągnąć wielkie efekty!

Aktywność fizyczna za darmo – czy to możliwe?

Nie musisz kupować od razu karnetu na siłownię, który kosztuje od 79 do 100 zł miesięcznie czy korzystać z lekcji u trenera personalnego, któremu zapłacisz nawet 100 zł za godzinę treningu, by zmienić coś w swoim życiu. Jest wiele sposobów, poprzez które możesz zmienić swoje życie na bardziej aktywne za darmo! Jeśli jeszcze nam nie wierzysz, sprawdź poniższe propozycje:

  • Jazda na rowerze – w garażu trzymasz rower, ale dotychczas nie miałeś motywacji, by z niego skorzystać? Podążając za ideą robienia drobnych kroczków i próbowania różnych rzeczy, możesz zacząć korzystać z roweru, by dojeżdżać do pracy. Staraj się również pojechać gdzieś w weekend – np. do lasu. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym.
  • Marsz – długie spacery to bardzo dobry przyjaciel osób, które chcą zrzucić parę zbędnych kilogramów. Maszerując lepiej poznasz swoją okolicę, dotlenisz się i poprawisz swoją kondycję.
  • Ćwiczenia w domu – na początku możesz zacząć od prostych ćwiczeń, do których nie będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu. Wielu trenerów personalnych prowadzi w ten sposób swoje zajęcia na platformie Youtube. Do poprawy kondycji i modelowania sylwetki można użyć tylko ciężaru własnego ciała! Dołącz do jakiegoś wyzwania, by poczuć się bardziej zmotywowanym!
  • Bieganie – wskocz w wygodny dres i do dzieła. Bieganie nie wymaga specjalistycznego sprzętu, za który musiałbyś słono zapłacić. Jedyne, co się tutaj liczy to ubranie, które nie ogranicza Twoich ruchów i wygodne buty. O ile za ubranie może Ci posłużyć wygodna koszulka i spodnie dresowe, tak w buty warto już zainwestować – dzięki temu będziesz pewien, że nie zrobisz sobie krzywdy.
  • Siłownie pod chmurką – możesz również skorzystać z miejskich siłowni “pod chmurką”. Dzięki temu rozruszasz swoje mięśnie i stawy i przygotujesz je do cięższej pracy w przyszłości.
  • Gry zespołowe – masz paczkę fajnych przyjaciół? Zamiast umawiać się na piwo do knajpy, spędźcie ten czas aktywnie – idźcie pograć w siatkówkę/ koszykówkę/ piłkę nożną czy badmintona. W zależności od tego, co lubicie, postarajcie się w ten sposób spędzić wolne popołudnie!

Nie bój się zainwestować w siebie!

Choć pisaliśmy już wyżej, że uprawianie sportu i bycie aktywnym fizycznie nie wymaga dużych nakładów finansowych, zawsze warto w siebie inwestować. Jeśli czujesz, że ćwiczenia w domu to dla Ciebie za mało, wykup wspomniany wcześniej karnet na siłownię i zobacz, czy ta forma ruchu Ci się spodoba. Parę złotych miesięcznie zapłacisz również za karnet na basen (pływalnie kryte to jedne z najtańszych form aktywności fizycznych) czy kupienie rolek, które pozwolą Ci z satysfakcją palić kalorie.

Jeśli chcesz zapłacić jeszcze mniej, możesz zapytać swojego pracodawcę, czy w firmie są stosowane jakieś benefity dla pracowników – np. karta Multisport czy OK System. Dzięki temu zapłacisz połowę ceny, a będziesz mieć możliwość nieograniczonego dostępu do obiektów sportowych!

Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia pochłania ogromne sumy pieniędzy!

Udowodniliśmy Ci wyżej, że aktywność fizyczna wcale nie musi kosztować dużo. Wciąż pojawiają się jednak głosy, że zdrowy tryb życia sporo kosztuje. Oczywiście możesz wydawać bajońskie sumy na karnety i zdrowe diety, lecz uwierz nam na słowo – nie jest to konieczne, by wprowadzić w swoim życiu jakąś zmianę! Przykład: możesz wydać 2000 zł na dietę pudełkową, dzięki której zjesz 5 zdrowych i zbilansowanych posiłków, dostosowanych do Twoich potrzeb, możesz zainwestować 200 zł na wizytę u dietetyka, który ułoży dla Ciebie tygodniowy jadłospis lub możesz ograniczyć słodycze, podliczać kalorie i jeść jak najwięcej zdrowych produktów (przecież w internecie znajdziesz mnóstwo świetnych przepisów)! Zdrowy tryb życia może więc kosztować Cię nawet mniej, niż ten, który prowadzisz dotychczas, ale tak naprawdę… wszystko zależy od Ciebie!

Chcesz więcej? Sprawdź również inne teksty poradnikowe na RynkuFinansowym!