Jak sprawdzić, czy masz aktywną pożyczkę?

Jak sprawdzić, czy masz aktywną pożyczkę

Czy byłeś kiedyś ciekaw, jak sprawdzić, czy masz aktywną pożyczkę? Zazwyczaj do takich sytuacji dochodzi w dwóch przypadkach: gdy masz tak wiele zobowiązań, że nie jesteś w stanie zapamiętać wszystkich, albo gdy ktoś ukradł Ci dokumenty (lub je zgubiłeś) i boisz się, że znalazłeś się na liście pożyczkobiorców. Gwarantujemy jednak, że nawet jeżeli nie zgubiłeś dokumentów i sumiennie przykładasz się do spłat, warto od czasu do czasu sprawdzić stan swojej historii kredytowej.
O oszustwach, pożyczkach branych na kredyt słyszy się bardzo często. Wystarczy, że ktoś spisze Twój PESEL i wykorzysta Twoje dane, by zaciągnąć na Ciebie pożyczkę.

Nie chronimy swoich danych

Wciąż rosnąca liczba przestępstw nie przekłada się wcale na wzrost naszej świadomości. Wciąż pojawiają się sytuacje, kiedy chowamy karteczkę z PINem do karty w portfelu, albo trzymamy zdjęcia dokumentów w telefonie. Czy wiesz jak odpowiednio chronić swoje dane, aby nie wpadły w niepowołane ręce?

  • Po pierwsze uważaj, by nie zgubić dokumentów – sprawdzaj kilka razy, wychodząc z jakiegoś miejsca, czy masz je przy sobie,
  • Wypadki chodzą po ludziach… jeżeli jednak stanie się tak, że zgubisz dokumenty, pamiętaj by zgłosić ich utratę w urzędzie gminy, zastrzec dokumenty w banku i zgłosić to na policji,
  • Dane dostępowe do konta bankowego trzymaj w bezpiecznym miejscu,
  • nie rób zdjęć dokumentom, nie podawaj innych do ręki swojego dowodu,
  • nie podawaj danych z dowodu na infoliniach, nie przesyłaj skanów dowodu,
  • nie wyrzucaj nieważnego dokumentu, jeżeli są widoczne na nim dane.

 Metod bezpieczeństwa jest naprawdę wiele – im więcej ich znasz, tym bezpieczniej możesz się czuć.

Pożyczki przez Internet – czy to ich wina?

Szybkie chwilówki online powstały dla wygody klientów, a nie po to, by przyciągnąć nieszczęście. Wniosek w 15 minut bez przedstawiania dokumentów i zbędnych formalności miał oznaczać większą wygodę… Oczywiście, wszyscy znamy to powiedzenie „okazja czyni złodzieja”, dlatego też można było się spodziewać, że im łatwiejszy proces weryfikacyjny, tym łatwiej kogoś oszukać… Jednak tak, jak napisaliśmy powyżej, jeżeli będziesz dbać o swoje bezpieczeństwo, możesz spać spokojnie. Jeżeli masz choć cień obawy, strona wygląda podejrzanie, lub po prostu nie chcesz podawać swoich danych – nie rób tego. Pożyczki przez Internet są wygodne, ale przy wnioskowaniu trzeba zachować zdrowy rozsądek i chłodny umysł.

Jak sprawdzić, czy masz aktywną pożyczkę?

Szybkie pożyczki przez internet to proces bardzo wygodny dla konsumenta, ale też… dla złodzieja. Firmy nie wymagają dodatkowej weryfikacji poza podaniem numeru PESEL i dowodu. Wypłata środków też następuje bardzo szybko – zazwyczaj w ciągu 15 minut pieniądze są przelewane na konto… Jeżeli boisz się, że ktoś mógł zaciągnąć na Ciebie pożyczkę, warto to natychmiastowo sprawdzić. Zazwyczaj o takiej sytuacji dowiadujesz się dopiero, gdy dostajesz nakaz zapłaty od sądu.  By zapobiec takiej sytuacji warto sprawdzić swoją historię kredytową wcześniej. Jak to zrobić? Sposób jest jeden i sprawdzony: BiK.

By jednorazowo sprawdzić historię, wystarczy wykupić pakiet próbny za cenę 1,23 zł. Daje on dostęp do 60-dniowego raportu o dotychczasowych zobowiązaniach. Dodatkowo przez 2 miesiące można dostawać powiadomienia SMS dotyczące tego, co dzieje się na Twoim koncie.

Pakiet pełny daje już więcej możliwości. Jest droższy (kosztuje 79 zł). Dzięki niemu 3 razy w ciągu roku uzyskasz raport ze swojej sytuacji kredytowej, a by całorocznie monitorować swoje finanse dzięki powiadomieniom SMS wystarczy, że wykupisz dodatkowo pakiet za 4,99 zł.
Jeżeli te koszty wydają Ci się wysokie, warto pomyśleć o tym, że oszuści mogą wziąć na Ciebie kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Co zrobić, gdy okaże się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt?

Teraz już wiesz, jak sprawdzić, czy masz aktywną pożyczkę… Co jednak zrobić, gdy dowiesz się, że ktoś wziął na Ciebie kredyt? Niestety jedyną drogą jest wtedy zawiadomienie policji i prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Przede wszystkim zastanów się, kto mógłby mieć dostęp do Twoich danych? Zostawiłeś gdzieś dokumenty? Zgubiłeś? Wysłałeś komuś swoje dane? Kiedy to się stało?

Pamiętaj: o bezpieczeństwo należy dbać każdego dnia.

Śledź nasz blog i bądź na bieżąco! RynekFinansowy.info