Czym jest opłata przygotowawcza?

opłata przygotowawcza

Czy kiedykolwiek zdarzyła Ci się taka sytuacja, że za zaciągniętą pożyczkę musiałeś zapłacić więcej? Jeżeli tak, to pewnie już wiesz, co oznacza „opłata przygotowawcza”. W poniższym artykule omawiamy od A do Z jak to wygląda i z czym to się je.

Opłata przygotowawcza – kto ją nalicza

Nawet jeżeli firmy chwilówkowe miały w zwyczaju naliczać opłatę przygotowawczą, po wejściu w życie ustawy antylichwiarskiej nie mogą już tego robić. Nowe prawo każe bowiem ograniczać koszty pożyczek do minimum. Opłata przygotowawcza może być jednak naliczana przez firmy, oferujące pożyczki ratalne… Dłuższy okres spłaty zobowiązania to też większe koszty. Takie opłaty w firmach oferujących pożyczki ratalne mogą przybierać różną formę. Choć większość osób uważa, że jedyną dodatkową opłatą, jaką mogą sobie naliczyć instytucje jest prowizja, tak naprawdę może pojawić się jeszcze kilka innych opłat, które tworzą właśnie opłatę przygotowawczą.

Co to jest opłata przygotowawcza?

Najprościej mówiąc, opłata przygotowawcza to wszystkie te koszty, które pożyczkodawcy naliczyli za przygotowanie umowy Twojej pożyczki, sprawdzenie Twojej historii kredytowej i wypłatę środków. Wysokość takiej opłaty powinna mieć stałą wartość, która nie zmienia się w zależności od wielkości czy długości trwania kredytu – jednak nie zawsze tak jest. W rzeczywistości często dzieje się tak, że niestety opłata przygotowawcza rośnie wraz z wysokością kredytu. Pamiętaj – zanim zdecydujesz się na pożyczkę, uważnie przeczytaj umowę i sprawdź koszty, jakie będziesz musiał ponieść.

Gdzie można znaleźć wysokość takiej opłaty?

Pożyczkodawca ma obowiązek przedstawić Ci jasno i wyraźnie wszystkie koszty udzielanej pożyczki. Znalezienie opłaty przygotowawczej nie powinno być problemem. Jeżeli nie widzisz jej na głównej stronie, gdzie wypełniasz szybki wniosek, z pewnością znajdzie się ona w umowie kredytu. W ramach niepewności zawsze też możesz się zwrócić z prośbą mailowo lub telefonicznie o podanie takiej informacji.

Mamonto to sprawdzony i bezpieczny sposób uzyskania pożyczki, bez ukrytych kosztów. Biorąc pożyczkę w naszym serwisie nie musisz się obawiać, że zapłacisz więcej, niż się spodziewasz.

Śledź regularnie nasz blog, by dowiedzieć się więcej: https://www.rynekfinansowy.info/blog/