Ile kosztuje komunia? Przygotuj się na wydatek

Ile kosztuje komunia?

Przyjęcie Sakramentu I Komunii Świętej przez dziecko w rodzinie to ogromna radość, ale i przeogromny wydatek dla rodziców, opiewający na kwotę nawet kilku tysięcy złotych. Ile kosztuje komunia? Za co trzeba zapłacić? Przyjęcie, alba i opłata kościelna to nie wszystkie wydatki…

Ile kosztuje komunia? Koszty Eucharystii i dewocjonaliów

Choć przyjęcie Sakramentu Komunii Świętej jest darmowe, rodzice zawsze dają jakąś opłatę. Ile zapłacą za uroczystość w Kościele? Za wystrój Kościoła i kwiaty podarowane księżom i katechetom przygotowującym dzieci do komunii rodzice muszą zapłacić ok. 30 zł. 100 zł to datek na dar ołtarza. Rodzice dziecka komunijnego będą musieli wyłożyć jeszcze na książeczkę do nabożeństwa (10 – 20 zł), różaniec (ok. 10 zł), świecę (ok. 15-25 zł), łańcuszek (ok. 100-200 zł) i wianek (ok. 25-60 zł).

Ile kosztuje komunia? Koszty przyjęcia komunijnego

Wiedząc o zbliżającej się Komunii Świętej, salę należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Niektóre restauracje przeżywają prawdziwe oblężenie w sezonie komunijnym – tym bardziej, ze są to przyjęcia organizowane nie na kilkanaście, lecz nawet kilkadziesiąt osób. Ile kosztuje zorganizowanie takiego przyjęcia? Ceny rosną od 100 zł w górę, za jedną osobę. Jeżeli jednak organizujemy przyjęcie w centrum miasta, możemy się spodziewać cen w wysokości od 200 zł. Zorganizowanie przyjęcia na 20 osób będzie kosztować zatem średnio ok. 3000 zł.

 

Opłata za salę to nie wszystko

No dobrze, 3000 zł to już spora kwota, ale niestety nie wszystkie koszty są w nią wliczone. Do przyjęcia w restauracji z własnej kieszeni trzeba dołożyć jeszcze kilkaset złotych na: tort komunijny, alkohol, owoce, ciasta i dekorację sali. To wydatki rzędu 200 zł. Za tort komunijny zapłacimy od 150 do 250 zł. Ciasta będą nasz kosztować podobnie – ok. 150 do 200 zł, tak samo jak alkohol (ciasta (jeżeli się na niego decydujemy, w końcu to, czy alkohol powinien się pojawić na komunijnym stole jest kwestią często kontrowersyjną). Nieco mniej wydamy na owoce, ale koszt i tak trzeba liczyć w okolicach 150 zł…

Ile kosztuje komunia? Strój i akcesoria

Dla dzieci – w szczególności dla dziewczynek – ważnym elementem przyjęcia jest strój. Nie chcą wypaść gorzej niż rówieśnicy. Nowa alba to wydatek od 120 do 180 zł. Białe buty będą rodziców kosztować od 50 do 150 zł. Ale to nie koniec kosztów. Posyłając do komunii chłopca wydatki będą mniejsze, niż w przypadku dziewczynki. Co jeszcze możemy wliczyć do komunijnych wydatków? Przede wszystkim w przypadku dziewczynki będzie to uczesanie, które u fryzjera może wynosić kolejne 100 zł.

Jakie dodatkowe koszty należy wziąć pod uwagę?

Lista wydatków komunijnych wydaje się niemalże bez końca… Za fotografa rodzice zapłacą cenę 500 zł. Trochę mniejszy koszt jest za fotografa grupowego – wtedy koszt będzie wynosił ok. 50 zł na rodzica. W Kościele często rodzice muszą zapłacić za kamerzystę – a koszt ten niejednokrotnie traktowany jest jako „narzucony”.

Na czym można zaoszczędzić?

Jeżeliby podliczyć wszystkie koszty „średniego” przyjęcia komunijnego, cena może przekroczyć 5000 zł. Na czym można zaoszczędzić, by koszty nie były aż tak wygórowane?

  • Przyjęcie zorganizowane w domu to o wiele mniejszy koszt dla rodziców. Nie trzeba płacić za wynajęcie sali.
  • Komunijny dla gości można przygotować samodzielnie lub zamówić catering, co i tak będzie mniejszą kwotą (zmieścimy się w 500 zł).
  • Zrezygnowania z alkoholu lub ograniczenie go (np. do szampana lub wina) to też dobry pomysł. W końcu to przyjęcie komunijne, a koszty zakupu napojów alkoholowych są ogromne.
  • Używany strój – kto powiedział, ze alba musi być nowa? Być może dziecko ma starsze rodzeństwo lub kolegów, od których można by pożyczyć strój?
  • Zrezygnowania z fotografa – zdjęcia z I Komunii Świętej to cudowna pamiątka dla dzieci, ale można je też wykonać samodzielnie. A może ktoś w rodzinie lub wśród przyjaciół fotografuje amatorsko? Może warto skorzystać z tej propozycji?
  • Uczesanie dziewczynki – delikatne loki dziewczynce może zakręcić mama lokówką lub prostownicą. Uczesanie u fryzjera wydaje się być zbędnym wydatkiem.
  • Wianek – warto przejrzeć w Internecie oferty i zdecydować się na tą najtańszą.
  • Dekoracja sali – możemy ją wykonać samodzielnie (bez względu na to, czy decydujemy się na wynajęcie sali czy organizujemy przyjęcie w domu).

Ile możemy zaoszczędzić?

Stosując się do wyżej wymienionych rad można zaoszczędzić nawet ok. 2000-3000 złotych. Jak widzimy, warto planować tak duże przyjęcia z wyprzedzeniem i nie dać się wpędzić w niepotrzebne koszty. Pamiętajmy, że dzieci komunię powinny przeżywać przede wszystkim duchowo!

Jeżeli jednak zdecydujesz się na wyprawienie hucznego przyjęcia komunijnego i będzie Ci potrzebna dodatkowa gotówka – warto skorzystać z porównywarki finansowej, dzięki czemu wybierzesz najlepszą ofertę dla siebie!