Kiedy możesz skorzystać z wakacji kredytowych?

W obecnej sytuacji, kiedy panuje pandemia koronawirusa, wiele mówi się o wakacjach kredytowych.  Sytuacja gospodarcza i ekonomiczna kraju zmieniła się diametralnie. Zmianom uległy również finanse osobiste Polaków. Wiele osób straciło pracę, ma obniżoną pensję lub jest na tzw. “postojowym”. Rodziny pozostały bez stałych zarobków, a dom jest utrzymywany tylko przez jedną osobę. Być może to właśnie odpowiedni moment, by skorzystać z przerwy w spłacie kredytu? W poniższym artykule opowiemy Ci wszystko o wakacjach kredytowych!

Czym są wakacje kredytowe?

Z pewnością słyszałeś ten termin nie raz, czy wiesz jednak co on oznacza? Wakacje kredytowe to – najprościej mówiąc – przerwa w spłacie kredytu gotówkowego. Możesz z nich skorzystać, gdy znajdziesz się w wyjątkowo trudniej sytuacji, a bank przyjmie Twoje uzasadnienie. Dzięki temu zyskasz czas, aby wyprostować swoją sytuację oraz przygotować się do dalszej spłaty kredytu.

Wakacje kredytowe a korona wirus

W związku z zaistniałą sytuacją Związek Banków Polskich przygotował propozycje dla osób posiadających kredyty gotówkowe. Przyjrzyjmy się im dokładniej poniżej:

  • odroczenie spłaty rat kredytu na okres co najmniej 3 miesięcy – to rozwiązanie ma dotyczyć kredytów mieszkaniowych, konsumpcyjnych dla klientów indywidualnych, ale ma być również rozwiązaniem dla przedsiębiorców,
  • możliwość składania wniosku o “wakacje kredytowe” przez internet – Związek Banków Polskich chce, aby cała ta procedura była ułatwiona, ale przede wszystkim bezpieczna. Wniosek o odroczenie spłat kredytu będzie można zatem złożyć przez internet,
  • obniżenie stóp procentowych – Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Dzięki temu koszty kredytu zostaną obniżone nawet o kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Wakacje kredytowe a karencja w spłacie kredytu gotówkowego – jaka jest różnica?

Choć oba te pojęcia są do siebie zbliżone, tak naprawdę nie są ze sobą tożsame. Decydując się na karencję nadal będziesz spłacać odsetki (szczególnie mogą odczuć to osoby, które spłatę swojego kredytu rozpoczynają od momentu, kiedy wysokość odsetek jest największa).

Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych w czasie pandemii?

Pamiętaj, że bank nie oferuje wakacji od kredytu za darmo. Zanim zdecydujesz się na jedną z opcji, sprawdź dokładnie regulamin udzielania kredytów i pożyczek oraz zapisy swojej umowy kredytu gotówkowego. Przeanalizuj dokładnie swoje możliwości finansowe, sprawdź, jakie masz odsetki oraz koszty całkowite kredytu. To bardzo ważna decyzja, dlatego też musisz poświęcić jej szczególną uwagę.

Zwróć również uwagę na to, że każdy bank dyktuje indywidualne warunki, a zmiany zaproponowane przez Związek Banków Polskich to tzw. “plan minimum”. Jeśli nie jesteś pewien swojej sytuacji, skontaktuj się z doradcą finansowym.

Śledź nasz BLOG, aby poznać inne przydatne rady!