Czy warto założyć konto bankowe dziecku?

czy warto założyć konto bankowe dziecku

Zadałeś sobie kiedyś pytanie, czy warto założyć konto bankowe dziecku? Na co dzień dbasz przecież o jego rozwój i bezpieczeństwo – starasz się wybierać dla niego to, co najlepsze. Dobrą szkoła z bezpieczną okolicą i przyjemnym dojazdem, ciekawe i kształtujące zajęcia pozalekcyjne, wymarzone wakacje to nie wszystko! Czy pomyślałeś, by już teraz – gdy Twoje dziecko wciąż jest zbyt małe, by decydować samo o sobie – zacząć budować dla niego poduszkę finansową? Jeśli słyszysz o tym po raz pierwszy, przekonamy Cię, dlaczego warto otworzyć konto bankowe dla dziecka.

Konto dla dziecka – czy to naprawdę potrzebne?

W dzisiejszych czasach większość znanych nam osób posiada rachunek bankowy. Jest to ogromne udogodnienie, wygoda i przede wszystkim – bezpieczeństwo. Oszczędzając pieniądze dla swojego dziecka możesz zadbać o jego spokojną przyszłość, a dodatkowo nauczyć go odpowiedzialności finansowej. Sprawdź, dlaczego warto otworzyć konto dla dziecka!

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dobrze wiemy, że dokładasz wszelkich starań, by dbać o bezpieczeństwo swojego dziecka. Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy. Oprócz dbania o jego zdrowie, bezpieczne powroty do domu i dobrą edukację, zadbaj również o jego finanse! Otwierając konto bankowe dla dziecka i odkładając na nie miesięcznie nawet niewielką kwotę, zapewnisz mu dobry start w przyszłość. Pomyśl tylko – jeśli co miesiąc odłożysz dla swojego dziecka 50 zł, rocznie przełoży się to na sumę 600 zł. To z kolei oznacza, że w wieku 18 lat, Twoje dziecko będzie miało na koncie aż 10 800 zł! Co by było, gdybyś nieco zwiększył tę kwotę? Odkładając po 100 zł od narodzin dziecka, do osiągnięcia przez niego pełnoletności zaoszczędzicie aż 21 600 zł! Kwota ta może się tylko powiększyć, jeśli Twoje dziecko samo będzie chciało oszczędzać.
Możesz też popatrzeć na to z innej strony – być może nie będziesz w stanie zaoszczędzić aż takiej kwoty dla swojego dziecka, ale przecież te pieniądze można wykorzystać też w inny sposób. Dzięki zaoszczędzonym środkom będziesz mieć możliwość spełnienia jego marzeń – wyjazdu na kolonie, zapisania na kurs gry na instrumencie czy opłacenia drogich studiów.

Nauka odpowiedzialności finansowej

Wprowadzając dziecko w świat finansów od najmłodszych jego lat, pokażesz mu, jaką wartość ma oszczędzanie. Tak, jak pisaliśmy w punkcie wyżej, być może złapie od Ciebie bakcyla? 🙂 Może doczekać się tego czasu, kiedy Twoja pociecha sama będzie chciała wpłacić pieniążki na konto? Aby zachęcić dziecko do takiego zachowania, możecie obmyślić wspólny cel tego oszczędzania. Dla mniejszego dziecka kusząca będzie zapewne jakaś wymarzona zabawka, dla nastolatka z kolei mogą to być studia lub wyjazd za granicę. To przecież bardzo korzystny interes – przez kilka, kilkanaście lat oszczędzałeś dla dziecka swoje pieniądze – teraz czas, by i ono dołożyło swoje trzy grosze!

Edukacja finansowa

Jeśli nie przekonuje Cię wspólne oszczędzanie na przyszłość, możesz założyć dla dziecka konto dla jego bieżących wydatków. To przede wszystkim wygoda dla Ciebie – nie musisz pamiętać o wypłacie środków z bankomatu, by dać mu kieszonkowe. Wystarczy, że zrobisz swojemu dziecku przelew natychmiastowy! 🙂 Dzięki temu od najmłodszych lat nauczysz je, jak działa świat bankowości; jak posługiwać się kartą, wpłacać i wypłacać pieniądze, jak zarządzać swoimi środkami. W tym miejscu możesz dać dziecku trochę wolnej ręki – tzn. pozwolić mu, aby sam kontrolował ile wydaje, a ile oszczędza. To pozwoli dziecku uczyć się na własnych błędach, a także szacować wielkość wydatków.

Czy udało nam się przekonać Cię, że założenie konta dla dziecka jest niezwykle korzystnym przedsięwzięciem? A może już dawno zdecydowałeś się to zrobić? Pochwal się w komentarzu efektami!
Śledź więcej naszych wpisów na naszym blogu!