Zostań mistrzem oszczędzania – część 2

Zostań mistrzem oszczędzania

Zostań mistrzem oszczędzania – o tym rozmawialiśmy już w 1 części wpisu, gdzie podaliśmy kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić pieniądze małymi krokami. Czas na część 2, w której podajemy jeszcze inne rozwiązania. Zaczniemy od tematu przyjemnego, czyli wakacji!

 

Zostań mistrzem oszczędzania – planuj wyjazdy z wyprzedzeniem

Wcześniejsze planowania wakacji pozwala zaoszczędzić. Warto też zerkać na okazje, jak last minute, gdzie cena jest znacznie obniżona. Jeżeli szukasz noclegów w przeglądarce, warto wyczyścić ciasteczka, aby strona rozpoznawała w Tobie tylko i wyłącznie nowego klienta – dzięki temu ceny nie będą zawyżone. Dobrym pomysłem jest też podróżowanie na własną rękę i nieopłacanie tym sposobem biura podróży.

 

Pilnuj urządzeń elektrycznych

  • Przede wszystkim odłączaj nieużywane urządzenia od prądu i sprawdzaj, by nie były one w stanie czuwania.
  • Sprawdź żarówki, jakie masz w lampach i zmień je na energooszczędne.
  • Gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz.
  • Przejrzyj oferty operatorów komórkowych i wybierz najkorzystniejszą.
  • Zastanów się, czy nie warto zainwestować w nowszy model pralki lub lodówki (jeżeli posiadasz stare). Wiekowy sprzęt zużywa więcej prądu.

 

 

Przejrzyj swoją szafę

Jeżeli w Twojej szafie znajdują się ubrana, które założyłeś (założyłaś – bo to chyba bardziej propozycja dla pań) tylko kilka razy, warto zastanowić się nad wystawieniem ich na sprzedaż.

Jeżeli jednak potrzebujesz odświeżyć swoją garderobę, korzystaj z promocji – często można znaleźć dobre jakościowo ubrania w cenie nawet do 70% niższej.

Od czasu do czasu zaglądaj również do ciucholandów i lumpeksów. Nie myśl, że to wstyd. Ludziom często nie chce się sprzedawać ubrań, w których już nie chodzą i wolą je oddać. Często w takich second-handach można znaleźć modne ubrania w śmiesznej wręcz cenie.

Odwiedzaj strony internetowe outletów lub – jeżeli masz jakiś blisko – wybieraj się do nich osobiście.

Korzystaj również z kuponów rabatowych, dzięki którym niektóre rzeczy kupisz taniej.

 

Dojeżdżaj do pracy w bardziej przemyślany sposób

Na to również sposobów jest kilka. Jeśli tylko masz taką możliwość, zaproponuj znajomym wspólny dojazd do pracy – dzięki temu mniej zapłacisz za paliwo. Możesz również pomyśleć o wymianie swojego samochodu na tańszy, jeżeli miesięczne koszty utrzymania go Cię przerażają… a przede wszystkim jeźdź ekonomicznie – dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić do 30% paliwa.  Jeśli tylko masz taką możliwość zastanów się nad jeżdżeniem do pracy na rowerze lub chodzeniem pieszo.

 

Planuj, planuj i jeszcze raz planuj

Planowanie to najważniejsza zasada oszczędzania. Jeżeli robisz coś spontanicznie, wydajesz więcej pieniędzy. Każdy wypad do kina czy na obiad warto zatem zaplanować, aby mieć na niego odłożone pieniądze. Jeżeli zamierzasz wymienić pralkę czy lodówkę – zaplanuj ten wydatek, poszukaj promocji, sprawdź oferty różnych sklepów. Planowanie naprawdę jest w stanie pomóc Ci zaoszczędzić spore sumy.

 

Przeczytałeś ten artykuł i co teraz?

Nie myśl, że od razu zaczniesz oszczędzać i staniesz się w tej dziedzinie mistrzem. Oszczędzania trzeba się nauczyć krok po kroku. Najpierw przemyśl swoje wydatki, pobierz wyciąg z konta lub rozpisz na co i ile wydajesz. Zastanów się nad swoimi możliwościami finansowymi, a później poszukaj tych punktów, w których koszty można uszczuplić. Zacznij już od następnych wydatków. I przede wszystkim: nie bój się porażek. Tak, jak pisaliśmy, oszczędzania to długi proces, lecz z czasem wejdzie Ci w nawyk.

Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać pieniądze, zerknij na naszą stronę Zarabiaj na bankach – może to właśnie będzie Twój pierwszy krok w kierunku oszczędności?