Pozbądź się długów i śpij spokojnie

Jak wyjść z długów
Jak wyjść z długów

Długi mogą być czymś, co spędza nam sen z powiek. Z początku zaczyna się od niewielkiej pożyczki, lecz z czasem nasze zadłużenie tak rośnie, że nie pamiętamy już gdzie i na jaką kwotę jesteśmy zadłużeni. To takie zamknięte koło – bierzemy pożyczkę, by spłacić poprzednią, a później bierzemy kolejną, by spłacić tą obecną. Często też wydaje nam się, że z sytuacji nie ma już żadnego wyjścia.

Gwarantujemy jednak, że zadłużenie można pokonać i znów spać zdrowym, spokojnym snem. Jak? O tym poniższy artykuł.

Długi – zrób ich listę

Najważniejsze, abyś wiedział jakim instytucjom zalegasz z wpłatami i na jaką kwotę. W tym celu warto sporządzić sobie listę, aby mieć rosnące zadłużenie pod kontrolą. Jeżeli nie pamiętasz, gdzie jesteś zadłużony, warto wykonać telefon do BIKu – raz na pół roku udzielają darmowej informacji odnośnie Twojej historii kredytowej – lub pobrać ich raport na stronie internetowej.

Zaplanuj swoje wydatki

Kiedy już zrobisz listę swoich zadłużeń, musisz mieć pod kontrolą swoje wydatki. Warto wtedy przejrzeć swój wyciąg z konta, rachunki i paragony, by wiedzieć ile i na co wydajesz. Spróbuj zaoszczędzić na drobnych sprawach (jak to zrobisz przeczytasz w naszym poprzednim wpisie TU i TU). Planowanie wydatków nie jest wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać –wystarczy sprawdzić aktualne potrzeby i określić priorytety.

Nie zaciągaj nowych kredytów

To najgorsze, co mógłbyś sobie zrobić. Kolejny kredyt do spłaty wcale Cię nie ratuje, lecz wręcz przeciwnie – wpędza w jeszcze większe kłopoty finansowe.

Określ priorytety

Sprawdź, który z Twoich długów wymaga spłaty jako pierwszy w kolejności i jeżeli tylko będziesz miał jakieś dodatkowe środki do dyspozycji, spłacaj go w pierwszej kolejności.

Poszukaj dodatkowych pieniędzy

Może jakaś praca po godzinach lub praca zdalna? Zastanów się, czy Twój czas wolny daje Ci możliwość zatrudnienia się na kolejny etat. Jeżeli nie, to mamy dla Ciebie jeszcze jedną podpowiedź – o tym, jak znaleźć dodatkowe środki możesz przeczytać w zakładce na naszej stronie Zarabiaj na bankach. Śledź promocje bankowe i sprawdź, czy jesteś w stanie spełnić ich warunki, by otrzymać premię.

Sprawdź oferty konsolidacji

O wiele łatwiej będzie Ci spłacać jeden kredyt niż kilka lub kilkanaście. Poszukaj więc ofert konsolidacji kredytów.