Przedawnienie umowy pożyczki

przedawnienie umowy

Czy przedawnienie umowy pożyczki jest w ogóle możliwe?
Ubiegając się o pożyczkę – bez względu czy w biurze, czy przez internet – zawsze jest zawierana umowa pomiędzy pożyczkobiorcą, czyli osobą, która potrzebuje dodatkowych pieniędzy, a pożyczkodawcą – podmiotem, który pożyczki udziela. Czy umowa pożyczki może stać się nieważna lub się ulec przedawnieniu? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Przedawnienie umowy– kiedy może nastąpić?

Przedawnienie umowy oznacza, że pożyczkodawca nie ma możliwości wyegzekwowania zwrotu zobowiązania, co jednoznacznie znaczy, że pożyczkobiorca nie ma dalszego obowiązku spłacania zobowiązania.

W przypadku zawierania umów o pożyczkę drogą internetową, termin przedawnienia to 3 lata od daty, w której pożyczka powinna być spłacona (a nie od zawarcia umowy!). W przypadku pożyczek ratalnych termin przedawnienia jest liczony osobno dla każdej raty.

Co w przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaca pożyczki?

Gdy raty pożyczki nie są spłacane, pożyczkodawca może starać się o wyegzekwowanie kwoty wraz z odsetkami nawet przez kilka lat z pomocą komornika. To z kolei może oznaczać dla pożyczkobiorcy dodatkowe koszty związane z postępowaniem komorniczym. Dodatkowo przeterminowane zadłużenie jest odnotowane w KRD i BIK.

Czy umowa pożyczki może stać się nieważna?

Jeżeli umowa nie jest zawarta zgodnie z przepisami prawa, może okazać się nieważna. Bez względu na to, czy jest to umowa podpisywana przez internet czy na piśmie, ważne, by była ona zgodna z prawem. Ustalenie tego, czy umowa jest nieważna wymaga konsultacji z prawnikiem. Czytając dokładnie umowę pożyczki minimalizujemy ryzyko popełnienia błędu i podpisania umowy, która pociąga nas do ogromnej odpowiedzialności finansowej.

W jakim czasie można odstąpić od umowy pożyczki?

Jeżeli zaciągniemy kredyt, lecz po namyśle zrezygnujemy z niego, mamy prawo do odstąpienia od umowy pożyczki do terminu 14 dni. Jest to okres, w którym nie są naliczane żadne dodatkowe koszty za zrezygnowanie. Odstąpienie od umowy musi być zawarte w formie pisemnej i dotrzeć do pożyczkodawcy przed upływem wspomnianych wyżej 14 dni.

Co zrobić, by uniknąć takich sytuacji?

Jeżeli nie chcesz wpaść w kłopoty finansowe związane z zawarciem umowy o pożyczkę, warto wszystkie warunki i umowy czytać nawet kilkukrotnie. Dzięki temu nic nie umknie Twojej uwadze, a umowę zawrzesz w sposób świadomy i przemyślany. Zawsze sprawdzaj, czy stać Cię na miesięczną spłatę raty, a także na spłatę odsetek. Zwróć uwagę na wysokość RRSO i prowizji, a także na czas spłaty. Upewnij się trzy razy, zanim zdecydujesz się złożyć na umowie swój podpis.

Śledź nasz blog, by poznać inne porady: https://www.rynekfinansowy.info/blog/