Czym tak naprawdę jest RRSO?

RRSO

Czym tak naprawdę jest RRSO? Często sprawdzamy je, gdy zamierzamy ubiegać się o kredyt, nie wiemy jednak, że skrót ten może być mylący. Jak sprawdzać RRSO, by wybrać optymalną propozycję kredytową dla siebie?

RRSO… czyli co?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wskaźnik, w którym są zawarte prawie wszystkie koszty kredytu:

  • Koszt odsetek, kredyty,
  • Prowizja za udzielenie,
  • Opłaty przygotowawcze,
  • Opłaty za rozpatrzenie wniosku,
  • Koszty usług dodatkowych, które są niezbędne do uzyskania kredytu.

Jakich koszy nie zostały uwzględnione powyżej? Te, które ciężko jest oszacować – np. koszt wypłaty kredytu, czy koszt otrzymania konta bankowego.

Czy RRSO 0% naprawdę oznacza, że pożyczka jest darmowa?

Jeżeli decydując się na pożyczkę, dostajemy informację, że RRSO wynosi 0%, oznacza to, że taki kredyt jest darmowy i spłacamy tylko tyle, ile pożyczyliśmy, ale pod jednym warunkiem. Tylko jeżeli spłacimy pożyczkę w terminie, nie spłacamy odsetek. Jeżeli spóźnimy się z ratą, będziemy musieli spłacić koszt kredytu wraz z odsetkami.

Nie wpadnij w pułapkę

Czy wiesz, że RRSO jest tym niższe, im dłuższy jest okres kredytowania? Nie musi to jednak oznaczać mniejszego kosztu kredytu. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe jest RRSO, ALE wzrasta koszt całkowity.

Banki i firmy pożyczkowe często na swoich stronach przedstawiają reprezentatywny przykład, warto jednak pamiętać, że nie sprawdza się on w każdej umowie – to jak wygląda na reprezentatywnym przykładzie, a jak będzie wyglądać w przypadku Twojego kredytu, to zupełnie inne sprawy. Ponadto warto pamiętać, że na lepsze warunki kredytu możesz liczyć wtedy, gdy masz poparcie w postaci dobrej oceny zdolności kredytowej.

Jak czytać RRSO, by nie popełnić błędu przy wyborze kredytu?

  • Porównuj pożyczki na ten sam okres czasu,
  • Porównuj ze sobą te same raty – czyli raty równe z ratami równymi, a raty malejące, z ratami malejącymi,
  • Sprawdź czy zawiera ubezpieczenie,
  • Sprawdź czy jest wliczona również prowizja.

Przy podejmowaniu decyzji kredytowej zawsze zwracaj uwagę na wysokość raty i całkowity koszt kredytu – musi Cię być stać na ich spłatę. Określ wysokość raty, jaką jesteś w stanie miesięcznie spłacać, a następnie szukaj takiego kredytu, by koszt całkowity był jak najmniejszy.

Śledź nasz blog, by poznać inne korzystne finansowe rady!