Jak usunąć złą historię kredytową z BIK?

Jak usunąć złą historię kredytową z BIK

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak usunąć złą historię kredytową z BIK?

Dane zgromadzone w Biurze Informacji Kredytowej mają ogromne znaczenie w momencie, gdy zamierzasz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę. Dzięki dobrej historii kredytowej możesz uzyskać lepsze warunki kredytowanie – np. niższe oprocentowanie.  Jednak w historii kredytowej w BIK zapisują się nie tylko terminowo spłacone zobowiązania, ale również informacje o tych kredytach lub pożyczkach, których nie spłaciłeś w terminie. Jak usunąć złą historię kredytową z BIK? Czy jest w ogóle taka możliwość?

Jakie dane zapisuje BIK?

W momencie, gdy starasz się o kredyt Twoje dane są przekazywane do Biura Informacji Kredytowej. Po udzieleniu Ci kredytu, instytucje finansowe (np. banki lub firmy pożyczkowe) regularnie przekazują do BIKu informacje o tym, jak spłacasz dane zobowiązanie (regularnie, czy z opóźnieniami). Aż do spłaty kredytu dane są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu.

Jeżeli spłacisz kredyt regularnie, dla instytucji finansowych informacje o nim staną się niewidoczne w momencie, gdy będą sprawdzać Twoją historię kredytową w BIK (jeżeli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie informacji o spłaconych kredytach, wówczas mogą mieć dostęp również do tych właśnie danych).

Jeżeli miałeś opóźnienia w spłacie zobowiązania, bez Twojej zgody informacje o nim mogą być przetwarzane aż przez 5 lat (jeżeli opóźnienie wynosiło ponad 60 dni i minęło 30 dni odkąd zostałeś poinformowany o przetwarzaniu danych nt. tego kredytu).

Czy możesz zmieniać dane w BIK?

Jako konsument masz dosyć ograniczone możliwości, jeżeli chodzi o modyfikowanie danych w Biurze Informacji Kredytowej. W jakim zakresie możesz edytować swoje dane?

  • Możesz wyrazić lub cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie,
  • Masz możliwość złożenia wniosku o restrukturyzację kredytu w banku,
  • Możesz ubiegać się o korektę nieaktualnych danych.

Czy można i jak usunąć złą historię kredytową z BIK?

Istnieją tylko 3 takie sytuacje, podczas których możesz wystąpić o usunięcie (lub korektę) danych zapisanych w BIK:

  • Możesz odwołać zgodę o przetwarzaniu danych nt. spłaconego kredytu,
  • Po 5 latach od spłaty zadłużenia chcesz upewnić się, że ta informacja nie jest już widoczna dla podmiotów finansowych,
  • Możesz skorygować nieprawidłowe lub nieaktualne informacje.

Należy pamiętać, że Biuro Informacji Kredytowej nie wpływa na treść informacji zawartych na stronie. Udostępnia to, co zostało im przekazane przez inne podmioty finansowe, takie jak banki, firmy pożyczkowe czy SKOKi.

Nie ma możliwości usunięcia negatywnych wpisów z BIK. Jeżeli ktoś oferuje takie usługi, możesz być pewien tego, że taka działalność jest oszustwem.

Sprawdzaj regularnie swoją historię w BIK. W momencie pojawienia się negatywnego wpisu upewnij się, czy zgodnie z zapisem spóźnienie wynosi minimum 60 dni, a dodatkowo minęło 30 dni od wysłania przez bank powiadomienia. Zastanów się również, czy w przypadku problematycznej spłaty warto skorzystać ze skonsolidowania kredytów.

Śledź nasz blog, by przeczytać więcej ciekawych wpisów: https://www.rynekfinansowy.info/blog/