Złe nawyki finansowe – pozbądź się ich

Złe nawyki finasnowe

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, co zrobiłeś źle, że Twoje finanse osobiste nie wyglądają tak, jak powinny, ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu dowiesz się, jak polepszyć swój budżet domowy i co zrobić, by tak jak inni, móc wyremontować mieszkanie, pojechać na wakacje i wymienić samochód na lepszy. Wyeliminujesz swoje złe nawyki finansowe i staniesz na prostej drodze do lepszego życia. Choć to wszystko brzmi przerażająco, tak naprawdę w rzeczywistości nie jest aż tak straszne.

Złe nawyki zakupowe

Wszyscy ulegamy słabościom. Jedną z nich są promocje. Zastanów się porządnie, zanim kupisz coś po potencjalnie niższej cenie. Czy na pewno tego potrzebujesz? Czy to wykorzystasz? I czy ta promocja jest faktycznie opłacalna? Ta sama zasada dotyczy zakupu drogich przedmiotów – we wszystkim trzeba znać umiar i zachować zdrowy rozsądek, pamiętaj o tym podczas zakupów.

Nieplanowanie wydatków

Jeżeli nie planujesz swoich wydatków jak masz na nie zaoszczędzić? Wydatki zakupowe mogą wpędzić Cię w finansowy dołek, dlatego tak ważne jest, abyś potrafił przewidzieć i zaplanować swój budżet i odłożyć część pieniędzy na to, co potrzebne.

Popadanie w długi i zapożyczanie się

Branie pożyczek czy kredytów może być jak błędne koło – weźmiesz jedną, po czym kolejną, by spłacić tę poprzednią – i tak w kółko. Pamiętaj, że to nie jest rozwiązanie. Po pomoc finansową w postaci kredytu sięgaj tylko wtedy, kiedy masz absolutną pewność, że stać Cię na jego spłatę.

Oszczędzanie

Tak – wbrew pozorom, może być złudne. Nie kupuj najtańszych rzeczy, ponieważ odbija się to na ich jakości. Czasem warto kupić droższy ciuch, który posłuży Ci na dłużej, niż systematycznie wymieniać to, co było tanie. To samo odnosi się do innych rzeczy – nie powinieneś oszczędzać np. na ubezpieczeniu, które w przyszłości może być Ci potrzebne.

Marnotrawstwo

Może to zabrzmi dla Ciebie śmiesznie, ale warto również planować posiłki, aby później nie wyrzucać większości tego, czego nie zjadłeś. Wyrzucając resztki z obiadu czy przeterminowany jogurt z lodówki do kosza, wyrzucasz też swoje pieniądze. Staraj się nie robić tego zbyt często.

Wydawanie wypłaty do ostatniej złotówki

W naszym wpisie Zostań mistrzem oszczędzania (cz.1 i cz.2) pisaliśmy, jak nauczyć się oszczędzania pieniędzy. Nawet z małych kwot jesteś w stanie zaoszczędzić pokaźną sumkę. Pisaliśmy też o tym, że wielu z nas tłumaczy się tym, że ze swojego niskiego wynagrodzenia nie jest w stanie zaoszczędzić pieniędzy. Na to też jest sposób. Zamiast wydawać każdego miesiąca całe swoje wynagrodzeni, część (nawet małe kwoty rzędu 50 czy 100 zł) przelewaj na rachunek oszczędnościowy, dzięki temu będziesz miał bezpieczniejszą przyszłość.

Brak patrzenia w przyszłość

No właśnie, skoro już o przyszłości mowa, warto wspomnieć w paru słowach o przewidywaniu – co z tego, że teraz jesteś młody, zdrowy i masz dobrą pracę? Życie lubi nas zaskakiwać, dlatego sytuacja może ulec zmianie (choć oczywiście z całego serca życzymy Ci tego, co najlepsze). Co w sytuacji, gdy stracisz pracę, a Twoje konto oszczędnościowe będzie zionęło pustką? Zanim znajdziesz nową posadę może minąć trochę czasu. Zabezpiecz się na taką sytuację!

Nierozsądne decyzje

Pod tym punktem można właściwie zawrzeć wszystko, czego kiedykolwiek żałowałeś lub możesz żałować w przyszłości. Z czysto finansowego punktu widzenia palenie jest nierozsądną decyzją, tak samo jak spontaniczne zakupy czy wypady na miasto, podczas których wydałeś znacznie więcej, niż powinieneś. Tak, jak powtarzaliśmy już w powyższych punktach: planuj

 

Nieporównywanie

Jeżeli przymierzasz się do kupna czegoś – bez względu czy są to buty sportowe czy nowa lodówka, warto porównywać oferty różnych sklepów. Dzięki temu będziesz w stanie zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu (lub kilkuset!) złotych i – możliwe – znaleźć przyjaźniejszą dla klienta politykę sklepu.

Brak otwarcia na nowe

Pisaliśmy już o tym, jak podreperować swój budżet domowy nie wychodząc z domu. Dlaczego więc nie spróbować i nie polepszyć swoich finansów? Bądź otwarty na to, co nowe i łap okazje!