Oprocentowanie a RRSO. Jaka jest różnica?

RRSO

Czy wiesz jaka jest różnica między RRSO, a oprocentowaniem pożyczki? Choć słyszymy te pojęcia niemalże cały czas, wiele osób wciąż nie wie, co one naprawdę oznaczają i czym się różnią. W dzisiejszych artykule w pigułce przedstawiamy co i jak rozumieć.

Czym tak naprawdę jest RRSO?

Często sprawdzamy je, gdy zamierzamy ubiegać się o kredyt, nie wiemy jednak, że skrót ten może być mylący. Jak sprawdzać RRSO, by wybrać optymalną propozycję kredytową dla siebie?

RRSO… czyli co?

RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania – wskaźnik, w którym są zawarte prawie wszystkie koszty kredytu:

  • Koszt odsetek, kredytu,
  • Prowizja za udzielenie,
  • Opłaty przygotowawcze,
  • Opłaty za rozpatrzenie wniosku,
  • Koszty usług dodatkowych, które są niezbędne do uzyskania kredytu.

Jakich kosztów nie uwzględnia RRSO? Tych, które ciężko jest oszacować – np. koszt wypłaty kredytu, czy koszt otrzymania konta bankowego.

Pułapki RRSO

Wiele osób, zaciągając pożyczkę, decyduje się na dłuższy okres spłaty, bowiem oznacza to niższe raty. Jest to jednak bardzo ryzykowne, ponieważ im dłuższy okres kredytowania, tym niższe jest RRSO, ALE wzrasta koszt całkowity.

Banki i firmy pożyczkowe często na swoich stronach przedstawiają reprezentatywny przykład, warto jednak pamiętać, że nie sprawdza się on w każdej umowie – to jak wygląda RRSO na reprezentatywnym przykładzie, a jak będzie wyglądać w przypadku naszego kredytu, to zupełnie inna sprawa. Ponadto warto pamiętać, że na lepsze warunki kredytu możesz liczyć wtedy, gdy masz poparcie w postaci dobrej oceny zdolności kredytowej.

Jak czytać RRSO, by nie popełnić błędu przy wyborze kredytu?

  • Porównuj pożyczki na ten sam okres czasu,
  • Porównuj ze sobą te same raty – czyli raty równe z ratami równymi, a raty malejące, z ratami malejącymi,
  • Sprawdź czy w RRSO zawiera się ubezpieczenie i czy jest wliczona również prowizja.

Przy podejmowaniu decyzji kredytowej zawsze zwracaj uwagę na wysokość raty i całkowity koszt kredytu – musi Cię być stać na ich spłatę. Określ wysokość raty, jaką jesteś w stanie miesięcznie spłacać, a następnie szukaj takiego kredytu, by koszt całkowity był jak najmniejszy.

Oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu to – najprościej mówiąc – cena kredytu. Składa się a nie tzw. Stopa referencyjna (rentowność bonów pieniężnych emitowanych przez NBP), a także marża banku (to, co bank faktycznie zarabia na kredycie). Od oprocentowania zależy suma zapłaconych odsetek, wysokość raty i całkowity koszt kredytu. Im niższe jest oprocentowanie, tym wyższa zdolność kredytowa, co oznacza, że im większe jest oprocentowanie, tym mniej korzystna może być oferta kredytu.

Podsumowując…

RRSO uwzględnia wszystkie opłaty, w tym również zawarte jest oprocentowanie w skali roku.