Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę

Kredyt gotówkowy zaciągnięty w instytucji bankowej to bardzo popularne w Polsce źródło dodatkowej gotówki, którą można przeznaczyć np. na wakacje, remont mieszkania czy zakup samochodu.

Jeśli jednak nie masz doświadczenia w braniu kredytów, możesz się łatwo pogubić w gąszczu ofert i promocji dostępnych na rynku. Na co powinieneś więc zwrócić uwagę, wnioskując o kredyt gotówkowy?

Jak wybrać ofertę kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim musisz przeanalizować swoje cele i możliwości finansowe. Weź pod uwagę następujące czynniki:

  • Jakiej kwoty potrzebujesz? Kredyty gotówkowe najczęściej udzielane są na kwoty od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych. W rzadkich przypadkach możesz uzyskać wyższy kredyt – jednak musisz mieć wysokie zarobki i nienaganną historię kredytową.
  • Jak wysokie raty możesz płacić bez ryzyka dla Twojego budżetu domowego? Na ile chcesz wziąć kredyt? Im wyższe raty, tym szybciej spłacisz kredyt. Im niższe – tym większy jest całkowity koszt kredytu, bo będziesz dużo dłużej spłacać odsetki.

Kiedy będziesz już znać odpowiedzi na te pytania, możesz rozpocząć poszukiwania najbardziej opłacalnej dla Ciebie oferty. Porównaj kilka ofert – w swoim banku (jako stały klient możesz otrzymać niższe oprocentowanie) oraz w innych bankach (gdzie w ramach promocji możesz być zwolniony z płacenia prowizji). Tylko w ten sposób znajdziesz najkorzystniejszą ofertę.

Koszt kredytu gotówkowego

Najważniejszym czynnikiem podczas podejmowania decyzji o tym, z której oferty skorzystasz, powinno być to, ile kosztuje kredyt gotówkowy w danym banku. Nie kieruj się tylko wysokością oprocentowania nominalnego w poszczególnych bankach. Na koszt kredytu gotówkowego składa się więcej czynników.

Co składa się na koszty kredytu? Są to: oprocentowanie, prowizja, opłaty dodatkowe (np. za rozpatrzenie wniosku) i ubezpieczenie. Składają się na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Wysokość RRSO zależy od parametrów Twojego kredytu, więc nie kieruj się reklamą na plakacie w witrynie banku. RRSO podane w reklamie nie musi być RRSO oferty, którą otrzymasz. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.

Zatem jak zobaczyć, ile wynosi oprocentowanie kredytu? Możesz to sprawdzić, nie ruszając się z domu, za pomocą porównywarek kredytów. Polecam Ci SuperLoans.

Zwróć też uwagę na oprocentowanie i rodzaj rat. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne – zmienne podlega fluktuacjom w zależności od sytuacji na rynku, czyli może wzrosnąć lub zmaleć, wpływając na wysokość Twoich rat. Jeśli bierzesz kredyt na krótki czas, wybierz ofertę z niższym oprocentowaniem. Jeśli planujesz spłacać kredyt przez kilka lat, przeanalizuj sytuację na rynku.

Raty Twojego kredytu mogą być równe lub malejące. W przypadku rat równych, co miesiąc spłacasz taką samą wysokość kapitału i odsetek. W przypadku rat malejących, co miesiąc spłacasz część kapitału oraz odsetki naliczane od malejącej sumy zadłużenia. Wtedy koszt kredytu jest niższy.

Czy można wziąć kredyt gotówkowy online?

Jak najbardziej! Współcześnie możesz wziąć kredyt gotówkowy, nie wychodząc z domu. Ma to wiele zalet: minimum formalności, możliwość uzyskania kredytu z dowolnego miejsca na świecie, nawet jeśli masz przy sobie tylko smartfon, możesz też w krótkim czasie porównać znacznie więcej ofert i na spokojnie przeanalizować dokumenty.

Wadą kredytu online jest niemożność negocjacji z bankiem wysokości kosztów kredytu. Musisz też pamiętać, że większa łatwość w uzyskaniu dodatkowej gotówki może spowodować podjęcie decyzji o wzięciu kredytu bez jej przemyślenia.

Jak dostać kredyt gotówkowy online?

Aby uzyskać kredyt online, musisz złożyć wniosek przez stronę banku. Wnioski te są zwykle bardzo intuicyjne, zawierają pytania np. o: wysokość i źródło Twoich dochodów, liczbę osób na Twoim utrzymaniu, NIP i adres Twojego pracodawcy (znajdziesz te informacje na umowie o pracę).

Kiedy wyślesz wypełniony zdalnie wniosek, bank przeanalizuje Twoją zdolność kredytową (ma dostęp do danych w BIK i innych bazach dłużników) i przekaże Ci informację o swojej decyzji.

Być może będziesz potrzebował dostarczyć dodatkową dokumentację. Jeśli tak, otrzymasz informację o tym, co i w jaki sposób musisz przedstawić bankowi. Jeśli decyzja banku będzie pozytywna, uruchomi on kredyt w serwisie transakcyjnym.

Cała procedura nie zajmuje dużo czasu – pieniądze możesz otrzymać nawet tego samego dnia, w którym złożyłeś wniosek.

Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy online?

Nie ma oferty kredytu idealnego. Jest tylko kredyt najbardziej opłacalny dla Ciebie.

Aby więc wybrać najlepszy dla Ciebie kredyt gotówkowy online, ponownie polecam Ci porównywarkę kredytową.

Wejdź na SuperLoans, wybierz zakładkę Kredyty gotówkowe i wprowadź kwotę, którą chcesz uzyskać oraz okres spłaty zobowiązania, a porównywarka kredytowa  wyświetli Ci oferty z różnych banków wraz z RRSO, prowizją i całkowitym kosztem kredytu.

Po wybraniu najlepszej dla Ciebie oferty kredytu gotówkowego, możesz kliknąć w żółty baner Złóż wniosek. Znajduje się z prawej strony każdej oferty na SuperLoans. Przeniesie Cię on do strony wniosku dla danej oferty.

Powodzenia w znalezieniu najkorzystniejszej oferty!