Zaległości w spłatach pożyczki – sprawdź, co Ci grozi!

Zaległości w spłatach pożyczki

Zaległości w spłatach pożyczki mogą przydarzyć się każdemu. Nawet najbardziej sumienna osoba może zapomnieć o dacie spłaty raty pożyczki lub kredytu. Jeśli przydarzyło się to i Tobie, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Bez względu na to, czy Twoje zaległości wynoszą kilka dni, tygodni albo – co gorsza – miesięcy, powinieneś dowiedzieć się, co Ci za to grozi i jakie konsekwencje możesz ponieść. Pomoże Ci w tym nasz artykuł.

Skąd biorą się zaległości w spłatach?

Na samym początku powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie: co sprawia, że mam zaległości w spłatach rat? Dzięki temu unikniesz kolejnych opóźnień i powiększania swojego długu. Ważne, abyś uczciwie przyznał przed sobą, dlaczego tak się dzieje. W zależności od odpowiedzi będziesz mógł rozwiązać ten problem na różne sposoby.

 • Jeśli jesteś zapominalski, możesz pomyśleć o ustawieniu na koncie polecenia stałego przelewu. Dzięki temu bez Twojej ingerencji, rata pożyczki zostanie spłacona na czas.
 • Jeśli czujesz się zagubiony w meandrach spłaconych i niespłaconych rat, masz wrażenie, że nie kontrolujesz tego procesu, stwórz tabelę, w której uporządkujesz wszystkie informacje. Wypisz nazwę firmy pożyczkowej, datę, kiedy upływa termin spłaty oraz tę, w której wykonasz przelew, a także kwotę raty. Powieś taką tabelę w widocznym dla Ciebie miejscu, abyś zawsze miał w pamięci, by zapłacić swoje zobowiązanie!
 • Jesteś w trudnej sytuacji życiowej i nie masz pieniędzy, by spłacić ratę pożyczki? Jeśli tak, to nie powinieneś wnioskować o kolejne kredyty – to tylko pogorszy Twoją sytuację.

Zaległości w spłatach pożyczki – sprawdź, co Ci grozi!

W zależności od tego, jak długo zwlekałeś ze spłatą raty, różne możesz ponieść konsekwencje. Czas działa na Twoją niekorzyść – dlatego im krótszy okres zwłoki, tym lepiej. Poniżej szczegółowo omawiamy, co grozi za brak płatności rat:

 1. Negatywna historia w BIK – to pierwsza myśl, która przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o zaległościach w spłatach zobowiązań. Negatywna historia w BIK może przełożyć się na to, że w przyszłości nie będziesz mógł zawnioskować o kolejną pożyczkę, o kredycie w banku nawet nie wspominając.
 2. Odsetki za zwłokę w spłacie – upłynął Twój termin spłaty raty pożyczki? Pierwszą rzeczą, jaką zrobi pożyczkodawca, będzie naliczenie Ci odsetek za zwłokę w spłacie. Pamiętaj – takie odsetki są naliczane już od pierwszego dnia braku płatności.
 3. Wezwanie do zapłaty – po nieuregulowaniu wysokości raty do 7 dni, pożyczkodawca może wysłać Ci wezwanie do zapłaty. Może ono przybierać różne formy – listów, SMSów lub telefonów przypominających. Z wysłaniem takiego powiadomienia, wiążą się również koszty.
 4. Windykacja długu – dzielimy ją na dwa rodzaje: polubowną i sądową. Czy wiesz, czym się od siebie różnią?
  Gdy pomimo przesłanych do Ciebie wezwań do zapłaty, nadal nie uregulujesz kwoty długu, pożyczkodawca kieruje sprawę do firmy windykacyjnej. Windykator skontaktuje się z Tobą, mając na celu ustalenie nowego terminu spłaty i – ewentualnie – rozłożeniu go również na raty. Właśnie wtedy mamy do czynienia z windykacją polubowną. Wykazujesz bowiem chęć współpracy i rozwiązania problemu.
  Jeśli pomimo tego, nadal nie spłacisz zobowiązania, wówczas sprawa trafia do komornika. Jego celem jest ściągnięcie zaległej sumy z Twojego rachunku bankowego lub Twoich ruchomości bądź nieruchomości – mowa tu o sprzęcie RTV, samochodzie, czy np. mieszkaniu.

Jak regularnie spłacać pożyczkę?

To wcale nie takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Pamiętaj – do sukcesu zawsze prowadzą drobne kroczki. Utrzymuj porządek w dokumentach, spisuj dokładnie daty, kiedy upływa termin spłaty, a także kwoty, które musisz uregulować. Dzięki temu z pewnością się w tym nie pogubisz i nie narobisz sobie długu.
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów, które pomogą Ci w spłacaniu przeczytaj TEN ARTYKUŁ. Jeśli natomiast znalazłeś się już w trudnej sytuacji i masz długo, sprawdź co możesz z tym zrobić – KLIKNIJ TU