Mieszkanie na wynajem – ile to naprawdę kosztuje?

Mieszkanie na wynajem

Sytuacja życiowa zmusiła Cię do opuszczenia rodzinnego domu i poszukania mieszkania na wynajem? To Twoja pierwsza wyprowadzka, a zatem zastanawiasz się, ile takie przedsięwzięcie będzie Cię kosztować? Jakie koszty musisz wziąć pod uwagę, chcąc wynająć mieszkanie? Gdzie najlepiej szukać i na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić? W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące mieszkania na wynajem!

Mieszkanie na wynajem – ile to kosztuje?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie – koszty wynajmowanych mieszkań zależą od wielu parametrów: okolicy, wielkości, standardu czy typu zabudowy. Koszty wynajmowanych mieszkań mogą wahać się od około tysiąca złotych miesięcznie, do nawet kilku tysięcy! Jak więc widzisz, to poważne sumy – dlatego zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy o wynajem, dokładnie przelicz, czy stać Cię na dane mieszkanie!
Zanim jednak zaczniesz rozglądać się za mieszkaniem, określ dokładnie swoje wymagania. Sporządź listę, w której spiszesz swoje preferencje. W poniższych punktach przedstawimy Ci, na co musisz zwrócić uwagę.

Mieszkanie na wynajem – jakiej wielkości mieszkania potrzebujesz?

Pierwszym punktem, nad jakim powinieneś się zastanowić jest wielkość mieszkania, które chcesz wynająć. Jeśli jesteś samotny, zapewne zadowoli Cię niewielka kawalerka. Jeśli zamierzasz zamieszkać z kimś, pora zastanowić się, jak wiele przestrzeni będziecie potrzebować? Pamiętaj, że dzielenie mieszkania z drugą osobą wcale nie musi kosztować Cię więcej – dzięki temu wszystkie rachunki i wydatki również będziesz dzielić na pół. Jeśli jesteś rodzicem, zwróć uwagę na to, czy mieszkanie jest odpowiednio przystosowane do dziecka – czy będzie ono miało własny kącik do zabawy, nauki i wypoczynku? Jeśli to małe dziecko, zwróć uwagę na to, czy w okolicy budynku pojawiają się rampy dla wózków i windy.

Zwróć uwagę na standard

Drugą kwestią jest standard, jaki ci odpowiada. Wiadome jest, że nowe mieszkania – z nowoczesnym wyposażeniem – są droższe. Jeśli bardzo zależy Ci na stylowym wyglądzie mieszkania, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami. Z drugiej strony nie decyduj się na mieszkanie o bardzo niskim standardzie. Choć zaoszczędzisz trochę na wynajmie, z pewnością będziesz musiał liczyć się z uszkodzeniami, które pojawią się wraz z upływem czasu…

Zwróć również uwagę na to, czy mieszkanie znajduje się w bloku, w kamienicy czy na strzeżonym osiedlu. W zależności od jego położenia, koszty mogą się różnić. Sprawdź, co znajduje się w okolicy mieszkania – czy masz swobodny dostęp do komunikacji miejskiej, sklepów, szkół czy parków.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

W zależności od tego, czego potrzebujesz, wybieraj oferty z centrum lub z okolic miasta. Jeśli lubisz życie w mieście i potrzebujesz bliskości jego obiektów, szukaj ofert blisko centrum. Jeśli wolisz spokój – rozejrzyj się za mieszkaniem na obrzeżach.
Chcąc zapłacić mniej za wynajmowane mieszkanie, powinieneś skupić się na ofertach w okolicy miasta. Nie unikaj jednak ogłoszeń z centrum – być może uda Ci się wyłapać jakąś wyjątkową ofertę?

Na czym możesz zaoszczędzić, chcąc wynająć mieszkanie?

Choć wynajęcie mieszkania to poważna decyzja, która pociąga za sobą poważne koszty, możesz nieco na nich zaoszczędzić. Jeśli podjąłeś już decyzję co do powyższych punktów, w których opisaliśmy podstawowe kwestie, na jakie należy zwrócić uwagę, chcąc wynająć mieszkanie, czas przejść do kolejnych.

Mieszkanie od właściciela czy przez pośrednika?

Jeśli nie chcesz zapłacić kroci za formalności związane z wynajmem mieszkania, unikaj ogłoszeń od pośrednika. Jeśli zdecydujesz się na ofertę z biura nieruchomości, będziesz musiał zapłacić nie tylko kaucję, opłatę za wynajem, ale i oddać pewną sumę pośrednikowi za przedstawienie Ci oferty i pomoc w dopięciu formalności! Decydując się na mieszkanie z pierwszej ręki od właściciela, unikniesz tych opłat.

Zwróć uwagę na czynsz

Znalazłeś mieszkanie, które Ci się podoba? To świetnie! Zanim jednak podpiszesz umowę, dopytaj właściciela o wszystkie szczegóły: jakiej wysokości jest czynsz i jakie opłaty znajdują się w czynszu (a jakie będziesz musiał ponieść dodatkowo)? Czy podana kwota za wynajem jest liczona z multimediami (Internet+TV) czy musisz ją ponieść na własną rękę? Jaki typ ogrzewania ma mieszkanie i czy jest ono wliczone w czynsz? Czy miejsca postojowe i parking to dodatkowe opłaty? Czy czynsz podlega podwyżkom? Jeśli tak, jak często? Czy planowany jest jakiś remont lub renowacja budynku?

Dopiero znając odpowiedzi na powyższe pytania możesz podjąć decyzję, czy decydujesz się na mieszkanie.

Wysokość kaucji i wynajmu – negocjuj

Kaucja to stała opłata, którą ustala każdy właściciel. Ta suma ma zabezpieczać mieszkanie przed ewentualnymi zniszczeniami z Twojej strony. Zazwyczaj kaucja wynosi ok. 2000 zł, jednak pamiętaj, że możesz negocjować jej wysokość. Podobnie z resztą jest z kwotą wynajmu – jeśli dostrzegasz jakieś niedoskonałości w mieszkaniu, możesz spróbować dyskutować z właścicielem, by obniżył wysokość wynajmu. Przy tym punkcie przemyśl również, w jaki sposób będziesz płacić mu za wynajem – najlepszym sposobem jest oczywiście przelew bankowy. Dzięki temu będziesz miał udokumentowane to, że płacisz. Nie decyduj się na zapłatę “do ręki” bez żadnego potwierdzenia.

Mieszkanie na wynajem – ile będziesz musiał zapłacić?

Decydując się na mieszkanie z wynajmu będziesz musiał ponieść pewne koszty. Czy wiesz, jaka to suma?

  • Kaucja: średnio 2000 zł
  • Czynsz: koszty w wysokości od 500 zł w górę
  • Wynajem: koszty w wysokości od 1000 zł w górę
  • Multimedia: internet telewizja: już od 50 zł
  • Rachunki: w zależności od tego, co znajduje się w czynszu, możesz płacić dodatkowo około 200-300 zł

Mieszkanie na wynajem to dość kosztowna inwestycja. Chcąc się jej podjąć, przygotuj się na koszty w wysokości 1500-2500 zł miesięcznie. Tak, jak pisaliśmy wcześniej, wszystko zależy od Twoich wymagań co do mieszkania. Zanim więc zdecydujesz się, by podpisać umowę o wynajem, dokładnie wszystko przelicz!