Gdzie szukać oszczędności? Podpowiadamy, jak ograniczyć codzienne wydatki!

Temat oszczędzania chodzi Ci po głowie? Zastanawiasz się, gdzie szukać oszczędności? “Dziesiąty” jeszcze daleko, a Tobie znów brakuje gotówki? Masz wrażenie, że pieniądze przelatują Ci przez palce i straciłeś już rachubę, na co je wydajesz? Nie martw się! W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, gdzie szukać oszczędności i jak ograniczyć codzienne wydatki.
Zdziwisz się, jak dużą kwotę można oszczędzić na drobnym wydatkach, takich jak zakupy. Przeczytaj poniższy artykuł, by krok po kroku zmienić swoje nawyki!

Gdzie szukać oszczędności?

Każdego dnia wydajemy pieniądze – drobne sumy, które pod koniec miesiąca urastają do potężnej kwoty. Zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, w końcu to tylko parę złotych – 5 zł za paczkę chipsów, 10 zł za kawę na mieście czy 15 zł za świeże pieczywo z piekarni. Kiedy zbliża się koniec miesiąca widzimy jednak, że coś jest nie tak – gotówki znów brakuje. Jeśli znalazłeś się właśnie w takiej sytuacji, to dobrze trafiłeś! W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, gdzie szukać oszczędności!

Zastanów się nad założeniem osobnego konta

Dotychczas wszystkie rachunku, a także zakupy opłacasz z jednego konta? Zastanów się nad założeniem drugiego. Kiedy dostaniesz wynagrodzenie za pracę, przelej na to drugie konto kwotę, którą zamierzasz przeznaczyć np. na jedzenie. Może to być przykładowo 1000 zł, jeśli wiesz, że tyle Ci wystarczy. Dzięki temu będziesz wiedzieć, że suma przelana na drugie konto jest do wykorzystania na ten konkretny cel, a to z kolei oznacza, że nie możesz jej przekroczyć! Dzięki temu będziesz miał również możliwość porównania w skali kilku miesięcy, jak wiele wydajesz na jedzenie, w jakim sklepie zostawiasz najwięcej pieniędzy i czy jesteś w stanie cokolwiek zaoszczędzić. Jeśli z tego 1000 zł zostanie Ci kilka groszy, przelej tą kwotę na konto oszczędnościowe. W ten sposób zaczniesz tworzyć oszczędności!

Planuj posiłki i rób listę zakupów!

Zanim wybierzesz się do sklepu poświęć 5 minut swojego czasu na zaplanowanie posiłków i stworzenie listy zakupów. Wiesz co? Planowanie posiłków to nie tylko oszczędność pieniędzy (w końcu nie kupisz niczego za dużo), ale również oszczędność jedzenia (nie zmarnuje się) i czasu (nie będziesz myśleć nad tym, co ugotować)! Rozpisz dokładnie każdy dzień, planuj posiłki na dwa dni, a następnie stwórz listę zakupów. Dzięki niej kupisz tylko to, co niezbędne. Nie wydasz dodatkowej sumy na produkty, które później wyrzucisz do kosza.
Unikaj również jedzenia na mieście – to właśnie wtedy wydaje się bajońskie sumy. Jeśli miałeś nawyk, by jeść na mieście w każdy weekend, ogranicz tę liczbę do jednego lub dwóch razy w miesiącu. Nie musisz rezygnować z czegoś całkowicie, by zaoszczędzić. 🙂 Postaraj się również nie dokonywać spontanicznych zakupów, takich jak kawa na mieście, czy paczka chipsów w drodze z pracy.

Ogranicz słodycze i słodkie napoje

W trosce o Twoje zdrowie postanowiliśmy dodać również ten akapit. Każdy z nas od czasu do czasu lubi przekąsić coś słodkiego. Nie ma w tym nic złego, jednak to właśnie na słodycze wydajemy mnóstwo pieniędzy! Postaraj się jeść mniej słodyczy i pić mniej słodkich napojów, a zobaczysz, jak wiele jesteś w stanie zaoszczędzić. Jeśli nie wiesz, jak ograniczyć słodycze, to podpowiemy, że najprostszym sposobem jest unikanie tej alejki w sklepie!

Zastanów się dwa razy!

Zanim zdecydujesz się coś kupić spontanicznie – np. ubranie czy buty – zastanów się dwa razy, czy na pewno potrzebujesz tej rzeczy? Być może to tylko chwilowy kaprys, a tak naprawdę w ogóle Ci się ona nie przyda?

Szukaj rzeczy tańszych i promocji

Ok, przy powyższym punkcie ustaliłeś już, że naprawdę tego potrzebujesz. W takim razie zastanów się, czy jest jakiś sposób, aby zapłacić za to mniej? Jeśli mowa o ubraniu, możesz poszukać podobnej rzeczy w second handach. Jeśli ta opcja nie wchodzi w grę, przeszukaj internet – jesteśmy pewni, że uda Ci się znaleźć jakąś promocję!

Gaś światło i dokręcaj wodę

To banały, ale wielu o nich zapomina. Nie pal światła w każdym pomieszczeniu w domu, a jedynie w tym, w którym aktualnie przebywasz. Zainwestuj w żarówki energooszczędne. Dokręcaj kurek z wodą. Takie proste gesty naprawdę mogą zmienić rzeczywistość!

Oszczędzaj wraz ze swoim bankiem

Wiele banków oferuje taką opcję oszczędzania, która nie wymaga od Ciebie żadnego wysiłku, a pozwoli zmienić trochę Twoją sytuację. Sprawdź, czy w aplikacji mobilnej swojego banku możesz oszczędzać wydane złotkówki. Jak to działa? Możesz na przykład ustalić, że wydawana określona suma ma być zaokrąglona do złótówki, dwóch złotych czy nawet pięciu złotówych. Dzięki temu reszta zostanie przelana na Twoje konto oszczędnościowe.

Te 6 prostych porad naprawdę może zmienić rzeczywistość. Zastosuj się do nich, a zobaczysz, jak szybko udało Ci się zaoszczędzić dodatkowe kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset złotych. Pochwal się w komentarzu, które nasze rady znalazły zastosowanie w Twojej sytuacji!
Chcesz dowiedzieć się więcej o oszczędzaniu? Sprawdź nasze artykuły: Zostań mistrzem oszczędzania oraz Zostań mistrzem oszczędzania cz.2!