Co to jest parabank? Czym różni się od banku?

parabank

Świadomość finansowa Polaków nie jest niestety wysoka. Wielu ludzi nie szuka informacji o zarządzaniu budżetem, oszczędzaniu czy ofercie instytucji finansowych. Dlatego mało kto umie odpowiedzieć na pytanie, co to jest parabank i czym się różni od banku. Tymczasem jest kilka istotnych różnic, których znajomość pozwoli Ci wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Jeśli chodzi o różnice formalne, banki i parabanki w Polsce podlegają innym przepisom prawa. Działalność banków reguluje ustawa Prawo bankowe, a parabanki działają w oparciu o Kodeks cywilny. Banki są kontrolowane centralnie przez Komisję Nadzoru Finansowego, a standardy firm pozabankowych kształtuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

Zakres usług

Banki działają kompleksowo. Oferują konta osobiste i oszczędnościowe, karty kredytowe, lokaty, kredyty, wydają papiery wartościowe, udzielają potwierdzeń i poręczeń, itd.

Oferta parabanków w Polsce jest węższa, ich specjalnością są krótkoterminowe pożyczki i chwilówki.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Często podnoszonym argumentem za wyborem oferty banku jest istnienie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to instytucja zabezpieczająca interesy klientów bankowych. Jeśli jakiś bank stanie się niewypłacalny, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma pokryć straty klienta ze swoich środków – do kwoty będącej równowartością 100 tysięcy euro. Klienci parabanków nie mają takiej możliwości.

Warto jednak mieć na uwadze, że środki Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są ograniczone – mogą pokryć całe zadłużenie jedynie bardzo małego banku. Jeśli upadłby duży bank, na przykład PKO, pomoc Bankowego Funduszu Gwarancyjnego nie byłaby wystarczająca.

Wysokość pożyczki w parabankach

Banki udzielają zwykle kredytów na większe sumy, od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a w przypadku bardzo dobrej historii kredytowej i wysokich dochodów – nawet wyższych.

Parabanki kierują swoją ofertę do klientów potrzebujących na szybko mniejszych kwot: już od kilkuset złotych do kilku, kilkunastu tysięcy. Pożyczki pozabankowe na kilkadziesiąt tysięcy złotych należą do rzadkości.

Oprocentowanie

Wysokość oprocentowania to najistotniejsza różnica z perspektywy klienta rozważającego, czy dodatkowe środki pozyskać z parabanku czy z banku. W przypadku parabanków oprocentowanie jest nieco wyższe, częściej pojawiają się też koszty dodatkowe (np. związane z obsługą klienta).

Jednak dużym atutem parabanku jest „pożyczka pozabankowa bez BIK”, czyli możliwość uzyskania dodatkowego dofinansowania przez osobę z niekorzystną historią kredytową z przeszłości. Ktoś, kto nie dostałby pożyczki w banku, może więc skorzystać z pomocy parabanku.

Należy pamiętać, że ustawa antylichwiarska reguluje od kilku lat maksymalną wysokość odsetek i pozaodsetkowych kosztów pożyczki.

Parabank a formalności

Kolejnym dużym atutem parabanków jest minimum formalności. Banki są dużo bardziej skrupulatne w weryfikowaniu, czy klient może wziąć u nich pożyczkę. Często wymagają dostarczenia obszernej dokumentacji, w tym zaświadczenia z pracy o dochodach. Sprawdzają też, jaki procent dochodów stanowią bieżące zobowiązania kredytowe. 

W parabankach można wziąć szybką pożyczkę na dowód. Szczególnie popularne są pożyczki pozabankowe online, przy których już w kilkanaście minut po wypełnieniu formularza możesz mieć potrzebne pieniądze na koncie.

Wzięcie pożyczki przez Internet jest w przypadku parabanku bardzo proste. Pożyczki internetowe udzielane są sprawnie i szybko. Wystarczy, że podasz dane z dowodu (dlatego chroń je przed niepowołanymi osobami), informację o dochodach, wysokość kwoty, o którą wnioskujesz i planowany okres spłaty zobowiązania.

Jak sprawdzić, czy możesz bezpiecznie skorzystać z oferty parabanku?

Jeśli potrzebujesz pożyczki i wahasz się, czy skorzystać z oferty parabanku, bo nie wiesz, czy danej firmie możesz zaufać, kieruj się prostymi zasadami:

  • Czy jest to znana firma, o której wiesz z mediów?
  • Czy ma jasną i przejrzystą stronę, na której możesz znaleźć wszystkie dane dotyczące oferty oraz niezbędne dokumenty i regulaminy?
  • Czy posiada wpisy w Rejestrze Firm Pożyczkowych, Komisji Nadzoru Finansowego oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym?

A jeśli chcesz zaoszczędzić czas – koniecznie sprawdź ofertę pożyczek internetowych zamieszczoną na naszym portalu lub stronie SuperLoans. W tych serwisach znajdziesz tylko zweryfikowane i rzetelne firmy pożyczkowe.