Twoje finanse rządzą Tobą, czy Ty twoimi finansami?

kontrola nad finansami

Zastanawiałeś się kiedyś, czy dobrze zarządzasz swoimi finansami? A może to twoje finanse rządzą tobą? Odkryj czy kontrola nad finansami to Twoja mocna strona. W naszym artykule znajdziesz kilka rad i pytań, których analiza i szczera odpowiedź sprawi, że spojrzysz na swoje nawyki finansowe całkiem inaczej. Sprawdź, jak przejąć kontrolę nad finansami. Zapraszamy do lektury!

Wyznacz pułap finansowy

Nieważne ile zarabiasz – 2000 zł czy 10 000 zł. Wyznacz pułap finansowy, za który zamierzasz żyć miesięcznie. Jeśli zarabiasz naprawdę dużo, przemyśl dokładnie swoje wydatki i sprawdź, czy jesteś w stanie żyć miesięcznie np. za 2500 zł. Jeżeli twoja pensja jest zdecydowanie niższa, zoptymalizuj swoje wydatki tak, aby zawsze na koniec miesiąca, po uiszczeniu wszystkich opłat, zostały ci chociaż niewielkie oszczędności.

Kontrola nad finansami – wydawaj mniej

Wracamy pamięcią do naszej pierwszej pracy, w której zarabialiśmy nieporównywalnie mniej niż obecnie, a mimo tego co miesiąc na naszym koncie zostaje podobna suma pieniędzy. Dlaczego tak się dzieje? Tłumaczymy sobie, że koszty życia zdrożały.  Niestety jest to tylko wymówka. Wraz z każdą podwyżką wynagrodzenia, wzrastają nasze potrzeby. Mamy więcej pieniędzy, ale również wydajemy znacznie więcej. Nasza rada – wydawaj mniej. Oszczędzaj. Staraj przyzwyczaić się do zarabiania więcej, ale wciąż pilnuj swojego portfela i nie przesadzaj z niepotrzebnymi zakupami.

Czytaj jak oszczędzać w łatwy i bezbolesny sposób.

Pożyczaj z głową

Staraj się nie pożyczać pieniędzy na spłatę zadłużenia. Lepiej stopniowo spłacaj dług, ale nie powiększaj go. Pożyczanie pieniędzy, aby uporać się z innymi długami, to najpewniejsza droga do wpadnięcia w tak zwaną spiralę zadłużenia. Staraj się również unikać zadłużenia na karcie kredytowej, czy debetu na koncie. Łatwo zapędzić się w długi, ale bardzo trudno z nich wyjść. Lepiej zadbaj o poduszkę finansową, która zapewni ci bezpieczeństwo finansowe.

Zanim zaciągniesz zobowiązanie porównaj oferty kredytów i zapoznaj się dokładnie z ich warunkami. Pożyczaj tylko wtedy, kiedy jesteś pewien, że Cię na to stać i nie podejmuj pochopnych decyzji.

Więcej o porównywaniu ofert finansowych przeczytasz tutaj.

Bezpieczna poduszka finansowa

Poduszka finansowa to nic innego jak zabezpieczenie w postaci oszczędności. Chodzi o to, by zgromadzić odpowiednią sumę pieniędzy, której użyjemy wyłącznie w razie absolutnej konieczności. Nie będą to więc pieniądze na zakup jakiegoś przedmiotu, lecz finanse mające dać nam poczucie bezpieczeństwa w “gorszych” czasach. Jeśli w naszym życiu pojawią się problemu różnego typu np. choroba, wtedy będziemy mogli skorzystać z gromadzonych przez lata pieniędzy. Chodzi również o poczucie wolności finansowej. Ważne, aby mieć przywilej płynności finansowej nawet w przypadku utraty pracy. Jeśli możesz sobie pozwolić na co najmniej trzy miesiące albo i więcej bez stałego zatrudnienia, to oznacza, że stworzyłeś dobrze funkcjonującą poduszkę finansową. Taka ilość czasu, gdy nie martwisz się, że nie zarabiasz, pozwala zachować chłodny umysł i spokojnie szukać nowego pracodawcy, bez wykonywania panicznych ruchów.

Sprawdź jak możesz zarobić na swoim hobby.

Nie warto poręczać kredytów

Z zasady unikaj poręczania kredytów bankowych. Co prawda, już coraz mniej banków stosuje podobne wybiegi, ale zdarzają się. Banki chcą twojego podpisu, ponieważ wiedzą, że głównemu kredytobiorcy bardzo łatwo może powinąć się noga. Potrzebują zabezpieczenia, a w momencie gdy dłużnik stanie się niewypłacalny, wszystkie długi do spłaty spadną na ciebie. Jeśli pracujesz w instytucji państwowej mającej fundusz socjalny i konta oszczędnościowe z pożyczkami, za pewne zdarzyło ci się zostać poproszonym o podżyrowanie pożyczki. Koleżanka bierze 5 000 zł pożyczki na remont mieszkania? Przecież doskonale się znacie, ma stabilne zatrudnienie – co takiego mogłoby się wydarzyć? Niestety życie pisze najróżniejsze scenariusze. Może to zabrzmi okrutnie, ale w kwestii bycia żyrantem czasami warto zachować egoizm i nie godzić się na propozycje kolegów. Nawet za cenę utraty dobrych relacji. Jest to w gruncie rzeczy bardzo odpowiedzialne zachowanie. Lepiej pomyśleć o własnej rodzinie i nie narażać jej na straty finansowe.

Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu.

Oszczędzaj na emeryturę

Chyba nie warto łudzić się, że za kilkadziesiąt lat będziemy mogli liczyć na ZUS. Oczywiście jeśli ZUS przetrwa w takim kształcie, w jakim jest teraz, emerytury będą wypłacane, ale okażą się bardzo niewielkimi kwotami. Dlatego warto samemu zadbać o zabezpieczenie emerytalne. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z konta emerytalnych IKZE lub IKE. Możemy otworzyć konto, na które ustawimy stałe przelewy i z każdym miesiącem będziemy powiększać naszą kwotę, z której skorzystamy dopiero na emeryturze. Dodatkowo konta IKZE i IKE pozwalają na optymalizację podatkową. Może brzmi to jak marketingowy banał, ale naprawdę warto zadbać o swoją przyszłość już dziś.

Zaplanuj budżet domowy

Jak zapanować nad swoimi finansami? Wystarczy skorzystać z naszych porad. Bardzo ważne jest również zaplanowanie domowego budżetu. Jeśli wszystko odpowiednio przekalkulujemy, spiszemy nasze miesięczne dochody, wydatki, opłaty i oszczędności, zobaczymy, w jakich aspektach powinniśmy zmienić nawyki finansowe, aby zyskać więcej. Wyznaczenie celów finansowych pozwoli nam dobrać odpowiednie działania. Powinniśmy zawsze podchodzić do finansów odpowiedzialnie, a przede wszystkim świadomie.