Budżet domowy – dlaczego warto dobrze nim zarządzać?

budżet domowy rodzina

Czy nie masz czasami wrażenia, że z powodu licznych wydatków pieniądze z twojego wynagrodzenia zbyt szybko się ulatniają, a słowa budżet domowy to dla Ciebie legenda miejska? Tak, każdy zgodzi się, że łatwiej pieniądze wydać niż zarobić. Często nawet nie mamy kontroli nad własnymi wydatkami, zwłaszcza gdy korzystamy z kart płatniczych, głównie karty kredytowej. Chcemy jednak zwrócić uwagę na inny aspekt dotyczący rodzinnych wydatków – zarządzanie budżetem domowym. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy warto skupić się na budżecie domowym i odpowiednio nim zarządzać.

Budżet domowy

Budżet domowy jest niczym innym jak zestawieniem zarobków wszystkich domowników, uwzględniającym sumę wydatków ponoszonych na przestrzeni lat, czyli określonego czasu. Budżet domowy będzie więc zwierał wynagrodzenie osób pracujących, wpływy pieniędzy, oszczędności oraz wydatki związane z codziennością, podatkami, różnego rodzaju opłatami. Czasy, w których odbieraliśmy pieniądze w zakładowej kasie, już dawno minęły (chociaż niektórzy nadal tak postępują, zwłaszcza w państwowych zakładach pracy). Niemniej większość obecnie pracujących Polaków korzysta z  bankowości elektronicznej, posiada konta oszczędnościowe, lokaty, konta inwestycyjne lub konta zabezpieczenia emerytalnego.

Podpisujemy w bankach umowy na różnego typu usługi, podczas zakupów posługujemy się kartami płatniczymi, kartami kredytowymi, czy też, jeśli chodzi głównie o płatności w Internecie – kartami typu pre-paid. Coraz więcej banków wprowadza aplikacje do smartphone’ów umożliwiające powiązanie własnego rachunku bankowego z telefonem i płacenia nawet w przypadku, gdy nie posiadamy przy sobie portfela z kartą bankową. Pod względem nowych technologii związanych z bankami, płatnościami czy szeroko pojętymi usługami finansowymi, Polska należy do czołówki światowej. Jaki związek ma zaawansowana technologia płatnicza z planowaniem domowego budżetu?

Zagrożenia braku planowania budżetu

Rozwój technologii bankowej sprawia, że nasze płatności się decentralizują, rozkładają się na wiele różnych urządzeń, co powoduje, że czasami trudno zapanować nam nad kontrolowaniem wydatków. Jeśli dołożymy do tego płatności zbliżeniowe, nienotowane na rachunku powiązanym z kartą – trudno będzie nam dociec, jakie tak naprawdę ponieśliśmy koszty np. za ubiegły miesiąc.

Głównym zagrożeniem braku planowania domowego budżetu jest niedostateczna kontrola naszych wydatków. Nie wiemy tak naprawdę, na co wydajemy pieniądze. Duże wydatki nie mogą wyznaczać nam miesięcznego planowania budżetu. O co dokładnie chodzi? Zazwyczaj pamiętamy głównie o sporych kosztach np. zakup roweru, pralki, ubezpieczenia samochodu – takich przykładów można by mnożyć w nieskończoność. Umykają nam natomiast najmniejsze wydatki – nieraz zakupy, opłaty za prąd, gaz. Nie liczmy tych kosztów. To ogromny błąd, ponieważ znając dokładnie sumę wydatków oraz artykuły i usługi, na które miesięcznie przeznaczamy pieniądze, łatwo możemy zoptymalizować nasz domowy portfel.

Sprawdź aplikacje pomagające prowadzić budżet domowy

Dlaczego planowanie domowego budżetu jest tak ważne?

Ktoś może uznać, że doskonale radzi sobie z własnymi finansami. Stać go na większość potrzeb, które ma, do kolejnej wypłaty nie brakuje mu pieniędzy, co więcej, czasami nawet odkłada pewne sumy na konto oszczędnościowe. Zarządzanie domowym budżetem ma jednak inny cel. Pozwala optymalizować swoje wydatki, czyli tym samym pozwala wyeliminować błędne, często nieświadome nawyki w wydawaniu pieniędzy. Co za tym idzie, nagle po dokładnym przeanalizowaniu domowego budżetu, okazuje się, że w jednym miejscu niepotrzebnie trwonimy pieniądze, w drugim nieoczekiwanie znajdziemy spore oszczędności.

Jak planować?

Kiedyś do planowania budżetu domowego wystarczyły długopis i kartka. Teraz mamy znaczne ułatwienia. Sporo banków oferuje swoim klientom dokładną analizę wydatków. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ zazwyczaj posiadamy więcej niż jedno konto, często w różnych bankach. Dodatkowo płacimy też gotówką. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju aplikacje na telefon, które w łatwy sposób pozwalają nam zapisywać każdy wydatek i później odpowiednio analizować. Dobrą metodą jest też stworzenie zwykłego arkusza Excel i zapisaniu podstawowych parametrów takich jak miesięczne wydatki na:

  • jedzenie
  • mieszkanie
  • media
  • ubrania
  • samochód/środki transportu
  • rozrywkę
  • oszczędności

Możemy podsumować wydatki w skali miesiąca, dopisać pole “dodatkowe”, gdzie umieścimy niespodziewane – wyjątkowe wydatki. Następnie podliczmy roczne zestawienie. Wtedy zobaczymy kolejno, ile miesięcznie i rocznie przeznaczamy np. na jedzenie, rozrywkę. Warto również gromadzić paragony, co znacznie ułatwi nam wpisywanie odpowiednich kwot. Jak widać prowadzenie księgi domowego budżetu może być dosyć czasochłonne i wymagać dyscypliny, ale dzięki temu będziemy dokładnie wiedzieć, na co wydajemy pieniądze i na którym polu wydatków możemy spróbować zaoszczędzić.

Skąd czerpać wiedzę?

To tylko prosty przykład, jak przygotować sobie tabelę domowego budżetu. Gotowych przykładów mamy mnóstwo, zwłaszcza w Internecie. Wiedzę możemy za darmo czerpać na różnego rodzaju finansowych blogach, a także w finansowych czasopismach i specjalistycznych książkach, które przedstawiają reguły skutecznego zarządzania domowym budżetem.

Więcej informacji o mądrym zarządzaniu swoimi finansami czytaj na naszym blogu. Więcej niezawodnych narzędzi już wkrótce na www.rynekfinansowy.info. Bądź na bieżąco!