Jak obniżyć rachunki za prąd i wodę?

rachunki

Comiesięczne wysokie rachunki za prąd i wodę każą Ci się zastanowić nad zmianą? Czy wiesz jakie zmiany w swoim życiu wprowadzić, by płacić mniej? Przeciętny Polak zużywa około 1200 zł rocznie na prąd. Tą kwotę mógłbyś zdecydowanie obniżyć i przeznaczyć środki na coś innego. Poniżej przedstawiamy 10 skutecznych rad, jak oszczędzać energie elektryczną i wodę.

Niższe rachunki za prąd? Wymień w domu żarówki!

Już taka drobnostka jak wymiana żarówek znacząco może wpłynąć na Twoje finanse. Wystarczy, że wymienisz zwykłe żarówki na energooszczędne i – najlepiej – LEDowe. Są one droższe niż normalne, ale znacznie bardziej oszczędzają energię.

Kupuj sprzęt energooszczędny

Kupując sprzęt elektroniczny zwróć uwagę na to, w jakiej klasie energooszczędnej się mieści (A, A+ czy A++). Cena jest oczywiście wyższa, ale różnica zwraca się w długoterminowym używaniu.

Zastanów się nad czujnikiem ruchu

Wychodząc z pokoju często zapominasz gasić światła? Zastanów się nad zamontowaniem u siebie w mieszkaniu czujnika ruchu. Sprawdzi się on doskonale w przedpokoju czy np. łazience. A po drugie… gaś światło w innych pomieszczeniach, gdy z nich wychodzisz! J

Wyłączaj sprzęt, gdy skończysz go używać

Kiedy skończysz korzystać z komputera lub telewizora, nie zostawiaj go w stanie czuwania. Wyłączaj taki sprzęt. Ta sama zasada dotyczy zostawiania wtyczek w kontakcie. Czy wiesz, że nie wyjmując wtyczek z kontaktu rocznie możesz zapłacić nawet 200 zł?

Kup watomierz

Miernik energii elektrycznej (koszt ok. 40 zł) pomoże Ci wyszukać urządzenia, które pobierają najwięcej energii

Odpowiednio rozmieszczaj sprzęty i zwracaj uwagę, jak ich używasz

W tym punkcie zawrzemy parę rad. Jeżeli korzystasz z płyty indukcyjnej, bardzo ważne jest, by przed gotowaniem rozmrozić wszystkie produkty, dzięki temu nie będziesz zużywać niepotrzebnie energii. Podobna rada dotyczy lodówki – nie nadaremno babcie uczyły nas, by nie wkładać ciepłych potraw do lodówki. Zużywasz przez to więcej prądu. Pilnuj również, by piekarnik rozgrzewać w trybie „termoobieg” (nagrzeje się szybciej) i nie otwierać go, gdy potrawa jest w środku (przy takim postępowaniu temperatura bardzo szybko spada). Zwróć również uwagę na to, jak rozmieszczone są sprzęty w Twoim domu – np. czy lodówka nie stoi w pobliżu kuchni. I przede wszystkim: nigdy nie wietrz pomieszczenia przy włączonym ogrzewaniu

Zastanów się nad zmianą dostawcy energii

Warto porównać oferty i wybrać tą najlepszą. Może to właśnie przez to płacisz wysokie rachunki?

Zakręcaj wodę, gdy jej nie używasz

Wszystkie złote rady zawarte w artykule zdadzą się na nic, jeśli sam w sobie nie wyrobisz dobrych nawyków. Jednym z nich jest właśnie zakręcanie wody podczas takich czynności jak mycie zębów czy golenie się. Warto też zmywać naczynia w zlewie napełnionym wodą z płynem (do takiego poziomu, jaki potrzebny) i płukać w drugiej komorze, niż zmywać pod bieżącą wodą. Podobnie jest z drobnymi odpadami kosmetycznymi, jak np. chusteczki czy płatki kosmetyczne – lepiej je wyrzucać niż spłukiwać w toalecie.

Zainwestuj w urządzenia oszczędzające wodę

Na przykład spłuczki. Czy wiesz, że codziennie naciskając przycisk spłuczki możesz spuszczać aż 50 litrów wody? Obecnie na rynku dostępne są już spłuczki, dzięki którym masz możliwość sam nacisnąć klawisz, który pozwala zatrzymać spływającą wodę.

Dobrym pomysłem mogą okazać się też perlatory, czyli nakładki w formie sitka, które wkłada się na koniec kranu lub prysznica. Mechanizm napowietrza wodę, zwiększając optycznie jej strumień i jednocześnie ogranicza jej ilość wypływającą z baterii. Taki zabieg pozwala podobno zaoszczędzić nawet do 60% wody, a koszt takiego urządzenia wynosi od 5 do 30 zł.

Sprawdź uszczelki

Czasem awarii możesz nie zauważyć, a stopniowo będzie się zwiększać Twoje zużycie wody. Warto sprawdzić, czy nie cieknie Ci kran albo czy jakaś uszczelka nie jest pęknięta.

Jeżeli chodzi o oszczędzanie, to nie warto czekać ani sekundy dłużej. Zacznij wprowadzać dobre nawyki w swoje życie już dziś i postaraj się zaobserwować zmiany, jakie zaistniały na Twoich rachunkach.

Śledź też nasz blog, by zdobywać więcej przydatnej wiedzy finansowej.