Najlepsze aplikacje finansowe dla twojego budżetu

aplikacje finansowe

Ostatnio pisaliśmy, jak ważne jest, by starać się zarządzać domowym budżetem. Rozważaliśmy wszystkie za i przeciw, dochodząc do wniosku, że planowanie domowego budżetu może przynieść nam wiele oszczędności i nauczyć racjonalne korzystać z pieniędzy. Przyszła pora na poznanie pięciu najlepszych naszym zdaniem dostępnych aplikacji dla Twojego domowego budżetu. Poznajmy najlepsze aplikacje finansowe dla domowego budżetu.

Arkusz Google lub Excel

Wiemy, jak wielką awersją reagują niektóre osoby, gdy słyszą o arkuszach Excelu. Nie ma jednak chyba lepszego, darmowego (jeśli mowa o arkuszu Google) narzędzia do rejestrowania domowych wydatków, przeprowadzania analiz i wyciągania wniosków. Ogromną zaletą arkusza Google jest fakt, że możemy z niego korzystać na każdym komputerze, z którego mamy dostęp do Internetu.

Arkusz działa na zasadzie autozapisu w chmurze, więc możemy być pewni, że nie stracimy wyników naszej pracy, którą również możemy wyeksportować do plików xls czy pdf. Ponadto zawsze jesteśmy na bieżąco z najnowszą wersją wprowadzonych zmian, ze względu na dostęp do arkusza poprzez nasze konto Google, przez co możemy korzystać z tego samego pliku na różnych urządzeniach. Nie musimy zapisywać dokumentu i przegrywać go na dysk innego komputera. Nowa wersja Excela ma wbudowane arkusze dedykowane domowym finansom. Oprócz tego w Internecie znajdziemy wiele darmowych arkuszy udostępnianych i przygotowanych przez blogerów, którzy zajmują się tematyką oszczędzania. Wystarczy, że zapiszemy się do ich newslettera i otrzymamy na adres e-mail odpowiednie materiały. Darmowe narzędzia są dla nas dostępne, wystarczy trochę poszukać w Internecie.

HandWallet

Dla użytkowników systemu Android mamy ciekawą aplikację. Mowa o HandWallet – Kontrola wydatków, jednej z najlepszych aplikacji do zarządzania finansami. Korzysta z niej ponad 22 tysiące użytkowników w Polsce, posiada bardzo wysokie oceny.  HandWallet pozwala kontrolować stan wielu kont, co jest bardzo ważną funkcjonalnością, ze względu na fakt, że coraz więcej osób korzysta z więcej niż jednego konta bankowego. Mamy również obraz wielu kart kredytowych, możemy planować budżet, śledzić wpływy i wydatki wielu osób dla różnych kategorii – program jest więc przystosowany do rodzinnego budżetu. Najważniejsze cechy aplikacji:

  • dla użytkowników domowych
  • interaktywne wykresy wpływów i wydatków
  • posiada ponad 100 wbudowanych kategorii np. żywność itd.
  • operacje w wielu walutach z automatycznym dostępem do kursu wymiany
  • planowanie budżetu dla każdej kategorii, osoby lub projektu
  • użytkownicy biznesowi mogą zarządzać fakturami, rachunkami oraz naliczać VAT

Aplikacje finansowe banków

Wiele banków posiada ciekawe rozwiązania dla swoich klientów. W ramach systemu obsługi konta bankowego oferują specjalnie przygotowane funkcjonalności, które pomagają kontrolować wydatki. Przykładem może być bankowość ING, w której kontrolujemy swoje wpływy i wydatki, a do analizy budżetu możemy wykorzystać graficzne wykresy i zestawienia. W przypadku konta oszczędnościowego możemy ustalić cel, na który zbieramy pieniądze. Przypisujemy odpowiednią grafikę, która ma za zadanie wizualizować cele oszczędnościowe, dzięki czemu łatwiej będzie nam je osiągnąć. Na rynku jest dostępnym wiele kont bankowych z ciekawymi opcjami kontrolowania domowego budżetu. Warto sprawdzić np. ofertę Idea Banku, czy też mBanku. Aplikacje dostępne są również na urządzenia mobilne.

Guilt – kontrola wydatków z przymrużeniem oka

Zdarza wam się zaszaleć na zakupach? Kupić kilka niepotrzebnych rzeczy, które na moment sprawią nam przyjemność, a później gdy dochodzi do sprawdzenia salda konta, wzbudzają tylko poczucie winy? Jeśli tak program Guilt będzie idealny dla was. Jest to ciekawa aplikacja, w której śledzimy nasze wydatki według grzechu. Mowa o rozrzutności. Każdy wydatek przypisywany jest określonej zakładce kolorystycznej. Na koniec miesiąca otrzymujemy wyniki naszego poczucia winy. Im większe wyrzuty sumienia towarzyszyły nam podczas dokonywania zakupu danego przedmiotu, tym większe poczucie winy. Program można traktować z przymrużeniem oka, jednak posiada bardzo dobre funkcje do zapisywania bieżących wydatków.

Evernote

Proponowany na koniec Evernote nie jest programem stricte do kontroli budżetu. Nie jest tylko pozornie. Evernote to dynamiczny notatnik, który może towarzyszyć nam cały czas. Mamy go pod ręką, ponieważ zawsze wychodzimy z telefonem. Evernote działa w chmurze, a jego najważniejszą zaletą jest łatwość i szybkość obsługi. Możemy zapisywać nasze notatki, notatki głosowe, robić zdjęcia bezpośrednio do aplikacji oraz skanować dokumenty. Wszystko gromadzimy w jednym miejscu, mając dostęp do aplikacji z różnych urządzeń. Bardzo ważne w zarządzaniu domowym budżetem jest zapisywanie na bieżąco każdego wydatku. Jesteśmy w sklepie, kupujemy jakiś produkt – możemy szybko zapisać jego cenę lub zrobić zdjęcie. Co najważniejsze, z Evernote możemy korzystać nawet wtedy, gdy nie mamy dostępu do Internetu. Zapisujemy nasze notatki, a po połączeniu z Internetem program zaktualizuje nasze zmiany.

Domowy budżet

Podaliśmy tylko kilka przykładów narzędzi do planowania domowego budżetu. Wybór należy do was. Warto pamiętać, że skuteczne zarządzanie domowym budżetem to przede wszystkim nasze zadanie – trzymanie dyscypliny w pilnowaniu i zapisywaniu wydatków będzie kluczem do sukcesu. Aplikacje finansowe to jednak nadal świetne wsparcie dla naszych działań i silnej woli.