Czym jest refinansowanie pożyczki?

refinansowanie pożyczki

Czy wiesz czym jest refinansowanie pożyczki? Biorąc pożyczkę każdy z nas musi liczyć się z obawą, że wydarzy się coś, przez co nie zdoła jej spłacić. Życie lubi płatać figle i możemy znaleźć się w różnej sytuacji. Utrata pracy lub nagły wydatek, przez który nie starczy gotówki do spłaty raty… To jeszcze nie tragedia, bowiem dużo firm oferuje takim pożyczkobiorcom dodatkową usługę – refinansowanie pożyczki.

Refinansowanie pożyczki – na czym to polega?

Refinansowanie pożyczki to nic innego jak pożyczka na spłatę pożyczki. Po zgłoszeniu chęci skorzystania z takiej opcji, pożyczkobiorca załatwia drugą pożyczkę od „zaprzyjaźnionej firmy pożyczkowej”. Kwota pożyczki zostaje przelana na konto pożyczkodawcy, u którego klient zalegał ze spłatą. Stara pożyczka zostaje zatem spłacona, a klient zostaje z nową pożyczką i nowym terminem spłaty.

Pożyczka refinansująca pojawiła się na rynku stosunkowo niedawno wraz z wejściem w życie ustawy antylichwiarskiej. Dzięki temu, firmy pożyczkowe zamiast w nieskończoność odpłatnie przeciągać termin spłaty pożyczki, pomagają klientowi ją zrefinansować. To korzystny układ dla firm pożyczkowych: jedna ma spłacone zobowiązanie, a druga nowego klienta, ale czy aby na pewno klient zawsze wychodzi na tym dobrze?

 

Czy refinansowanie pożyczki jest opłacalne?

Pożyczka refinansująca jest zazwyczaj pożyczona na okres 30 dni, a koszty jej spłaty mogą okazać się dla klienta wysokie. Do zapłaty ma w końcu nie tylko oprocentowanie z pierwszej pożyczki, ale też nowe oprocentowanie z pożyczki refinansującej.

Jak refinansować pożyczkę?

Aby refinansować swoją pożyczkę, należy złożyć odpowiedni wniosek. W większości firm pożyczkowych robi się to za pomocą panelu klienta na stronie internetowej. Złożenie takie wniosku trwa kilka minut. Jak wspomnieliśmy powyżej, zazwyczaj firmy pożyczkowe same szukają dla klienta pożyczki refinansującej, co też wiąże się dla klienta z udzieleniem zgody, by mogły działać w jego imieniu.

Choć za refinansowanie pożyczki klient może niejednokrotnie ponieść duże koszty, warto zastanowić się nad taką opcją, gdy nie ma się możliwości spłaty kredytu. Niejednokrotnie refinansowanie pożyczki może pomóc nam uniknąć wpisu do KRD lub BIK. Takie decyzje – zarówno jak te o zaciągnięciu pożyczki – należy jednak podejmować po przeanalizowaniu i przemyśleniu.

Śledź również nasz blog, by zdobywać cenną wiedzę finansową: https://www.rynekfinansowy.info/blog/