Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej? 8 sprawdzonych sposobów!

odpowiedzialność finansowa

Jak nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej? Chyba każdy rodzic spotkał się z sytuacją, w której dziecko podczas wspólnych zakupów zaczęło prosić o jakąś zabawkę. Nieśmiałe prośby wkrótce przerodziły się w płacz i histerię i – albo rodzic się ugiął i kupił dziecku to, co chciało, albo wyszedł na wyrodnego w oczach innych klientów sklepu. Dziecięcy upór nie zna granic. Jak zatem nauczyć nasze pociechy odpowiedzialności finansowej i szacunku do pieniądza? Jak sprawić, by wiedziało, że nie wszystko dostaje się „za darmo”?

Nauczenie się odpowiedzialności finansowej, gospodarowania swoimi środkami i snucia finansowych planów to niezwykle cenne cechy, które pomogą Twojemu dziecku w dorosłym życiu. Najlepiej, byś zaczął z nim rozmawiać o finansach jak najwcześniej. Musisz jednak pamiętać, by pomóc mu poznać wartość pieniądza, lecz nie przecenić jej. Jak to zrobić? Poniżej przedstawiamy 10 wskazówek, jak nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi

Ucz dziecko odpowiedzialności finansowej – daj mu kieszonkowe

Od wczesnych lat szkolnych ucz dziecko samodzielności. Zacznij wypłacać u kieszonkowe, gdy nauczy się samo liczyć. Jaka powinna być wielkość takiego dodatku? Wielu rodziców stosuje zasadę, zgodnie z którą wypłaca dziecku tyle pieniędzy tygodniowo, ile to ma lat – to znaczy, że np. ośmiolatek tygodniowo od rodziców dostaje 8 zł, co przekłada się na 32 zł miesięcznie. Najważniejsze, by dostosowywać kieszonkowe do realnych potrzeb dziecka.

Kupcie skarbonkę

Ucząc dziecko szacunku do pieniądza, postaw na zakup skarbonki. Naucz je, że wrzucając co jakiś czas nawet niewielki kwoty, będzie mogło uzbierać na coś pożytecznego. Uczyń wspólne oszczędzanie zabawą – jeżeli dziecku zamarzy się nowa zabawka, pomóż mu zaoszczędzić tę kwotę. Niech ten czas oczekiwania będzie dla niego ekscytujący!

Nie ucz dziecka płacenia kartą

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal – ta zasada doskonale pasuje do kwestii płatności kartą. Choć pieniędzy na naszym koncie ubywa, fizycznie jest ich mniej. Naucz swoje dziecko gospodarować gotówką – wydając namacalny pieniądz będzie wiedzieć, że złotówek w końcu może mu zabraknąć.

Ucz odpowiedzialności

Jeżeli po wypłacie kieszonkowego przyjdzie do Ciebie skruszona pociecha i powie, że zgubiła pieniądze lub wszystko już wydała, nie wynagradzaj tego zachowania. Naucz swoje dziecko myśleć i racjonalnie planować wydatki. Następnym razem będzie bardziej roztropne.

Planujcie wspólnie

Jeżeli Twoja pociecha potrafi już dobrze liczyć, wydając jej kieszonkowe pokaż, na co może wydać taką kwotę. Następnie rozszerz perspektywę i pokaż, co będzie mogła zrobić z pieniędzmi, jeżeli część z nich zaoszczędzi. Te proste i niepozorne kroki sprawią, że Twoje dziecko zacznie myśleć przedsiębiorczo.

Naucz odróżniać zachcianki od potrzeb

Pozwól dziecku na zrealizowanie swoich zachcianek, ale naucz je też rozpoznawania swoich potrzeb. Niech wie, że na pierwszym miejscu zawsze będą potrzeby. Stopniowo wraz z wiekiem każ dziecku samemu dbać o swoje potrzeby i staraj się go za to wynagradzać. Podziurawione skarpetki czy paczka chipsów? Pokaż mu, co jest ważniejsze.

Pobaw się z dzieckiem w sklep

To prosta zabawa, którą uwielbia niemalże każde dziecko, a potrafi przynieść dużo pożytku na przyszłość! Zabawa w sklep pokaże Twojemu dziecku, że za rzeczy, które chce się mieć, trzeba zapłacić. Ponadto czasem coś może kosztować więcej pieniędzy, niż mamy – więc trzeba będzie albo uzbierać, albo zrezygnować z kupna danego dobra. Taka rozrywka pomoże też w nauce liczenia. Alternatywą zabawy w sklep jest też stare, dobre Monopoly – planszówka, podczas której Twoja pociecha nauczy się zarządzania dostępnymi środkami i inwestowania ich.

Daj dziecku premię

Postaw swojemu dziecku warunek: jeżeli zaoszczędzi w ciągu tygodnia lub miesiąca np. 10 zł (oczywiście w zależności od kwoty kieszonkowego), w ramach premii dasz mu dodatkowe 5 zł. Ustalenie z dzieckiem takich zasad może być dla niego motywacją ku temu, by oszczędzać. Dodatkowo pokaże mu, że odkładanie pieniędzy jest inwestycją w przyszłość.

Już wiesz, jakie działania wdrożyć, by nauczyć dziecko odpowiedzialności finansowej. Pochwal się w komentarzach, jakie metody Ty opracowujesz ze swoim szkrabem, albo którą z powyższych chcesz przetestować.

A jeżeli interesują Cię finansowe rady na dorosłych, śledź nasz BLOG