Budżet na czarną godzinę – ile odłożyć, by spać spokojnie?

Budżet na czarną godzinę

Budżet na czarną godzinę to coś, co zawsze może być przydatne. Życie jest ciągiem niespodziewanych wydarzeń, a wypadki – jak wiadomo – lubią chodzić po ludziach. Dziś wszystko może być jak w najlepszym porządku, ale nowy dzień może przynieść nam niemiłą niespodziankę. Wszyscy oszczędzamy w jakimś konkretnym celu – na zakup mieszkania, samochodu, wymarzone wakacje, ślub. Jak zabezpieczyć się przed nagłą sytuacją? Co zrobić by mieć dodatkowe środki na nagłą awarię auta, kosztowne leczenie albo nowe meble? Ile trzeba odłożyć, by móc spać spokojnie?

Budżet na czarną godzinę – czyli ile trzeba mieć, by czuć się bezpiecznie?

Większość Polaków jest zdania, że ciężko jest zaoszczędzić w skali miesiąca nawet małe kwoty. Średnia kwota, którą Polacy odkładają na tzw. „czarną godzinę” wynosi ok. 5 tysięcy złotych. Tak naprawdę każda odkładana miesięcznie kwota daje szansę, na zapewnienie sobie większego spokoju, jeżeli chodzi o finanse osobiste.

Najmłodsze osoby (w wieku do 25 lat), które stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy, są zdania, że wystarczy im ok. 2000 zł, by czuć się bezpiecznie. To z kolei oznacza, że musiałyby odkładać kwotę nieco wyższą niż 150 zł miesięcznie, by zapewnić sobie budżet awaryjny w takiej wysokości.
Osoby z większym wykształceniem, zarabiające wyższe sumy, wskazują też na większą kwotę, która miałaby się składać na budżet na czarną godzinę. Tu kwoty pojawiają się już różne – powyżej 2 tysięcy złotych, więcej niż 10 tysięcy złotych czy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Według dyrektora sprzedaży Esaliens, Piotra Wichniarek, budżet na czarną godzinę powinien wynosić od 6 do 9 miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego.

Po co nam aż tyle pieniędzy?

Budżet na czarną godzinę może się okazać ratunkiem w wypadku szeregu losowych sytuacji. Jeżeli zostaniemy zwolnieni z pracy ważne jest, abyśmy mieli kwotę, która zapewni nam utrzymanie się, przez kilka kolejnych miesięcy, zanim znajdziemy nową. Sytuacją, którą ciężko jest przewidzieć jest też awaria samochodu – w wypadku, kiedy dojeżdżamy samochodem do pracy, taki przypadek mógłby sprawić, że pod niektórymi ugięłyby się kolana. Może się też zdarzyć, że ktoś z naszych bliskich nagle zachoruje, a leczenie może być kosztowne. Inną sprawą są wszelkie inwestycje w mieszkanie – remont dachu, pokoju, łazienki, to sprawy, które niejednemu potrafią spędzić sen z powiek. Budżet na czarną godzinę może nas ochronić przed niechcianymi konsekwencjami losowych wypadków.

Jak oszczędzać, by stworzyć budżet na czarną godzinę?

O tym, jak zostać mistrzem oszczędzania pisaliśmy już w osobnych postać (TUTAJ i TUTAJ). Każda z przedstawionych przez nas rad może się przydać, zarówno w przypadku zaoszczędzenia mniejszych, jak i większych kwot.
Wiele osób uważa, że kwotę, którą chciałoby się przeznaczyć na oszczędności, należy traktować jak rachunek, który trzeba opłacić. Aby trzymać się takiego postępowania, należy przelać wyznaczoną kwotę na osobny rachunek oszczędnościowy i nie brać jej pod uwagę w innych miesięcznych opłatach. Nie należy jej naruszać do momentu, aż nie zajdzie naprawdę ważna potrzeba. Najlepiej zrobić to od razu na początku miesiąca (zamiast czekać do jego końca), zostawić na rachunku jakąś kwotę, którą będziemy mieli przez ten miesiąc do dyspozycji i starać się czerpać środki tylko z niej.

Oszczędzanie wymaga cierpliwości

Pamiętaj, że nie od razu Rzym zbudowano. Oszczędzanie wymaga ogromu cierpliwości i systematyczności. To oczywiste, że nie każdego miesiąca odłożysz taką samą kwotę – mogą być miesiące lepsze, w których dasz radę zaoszczędzić więcej pieniędzy i gorsze – w których możesz nie odłożyć nawet złotówki. Ważne jednak, aby z każdej kwoty starać się odłożyć choć parę groszy, bo – jak mawiają eksperci – ważne jest, aby wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Jednocześnie, aby nie zniechęcić się długim procesem, jakim jest oszczędzanie, warto podzielić to zobowiązanie na kilka etapów – np. pierwszy etapem może być zaoszczędzenie 2-3 tysięcy, przeznaczonych na niespodziewane wydatki. Kolejnym – 10 tysięcy na remont. I tak dalej, ważne, aby mieć jasno sprecyzowane potrzeby i motywację do działania.

Wybierz korzystną ofertę lokaty bankowej

Kiedy zaczynasz oszczędzać, warto przejrzeć propozycje lokat bankowych – wybierz taką, która ma najkorzystniejsze warunki!

Zacznij tworzyć swój budżet na czarną godzinę już dzisiaj. Nie odkładaj tego na jutro. Zacznij czuć się bezpiecznie od teraz.
Przeczytaj też nasz artykuł o tym, jak wyjść z długów – KLIK