Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu?

bezpiecznie korzystać z bankomatu

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu? To pytanie powinni zadać sobie wszyscy, którzy korzystają z kart płatniczych i często sięgają po gotówkę z bankomatu. Czy znasz kogoś, kto sprawdza bankomat, przed wypłaceniem z niego pieniędzy? Jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych i finansów przy bankomacie?

Oszuści są wszędzie

Słysząc w telewizji czy czytając w gazecie o kolejnym razie, kiedy to oszuści sczytali dane z karty nie myśl, że Ciebie ten problem nie dotyczy. On dotyczy każdego z nas, bowiem nieuczciwi ludzie znajdą się wszędzie. Jak to się mawia – najciemniej pod latanią. Nawet w niewielkim i spokojnym miasteczku może się znaleźć osoba, która pokusi się na Twoje pieniądze. Jak chronić swoje finanse i bezpiecznie korzystać z bankomatu?

Sprawdź bankomat, zanim przystąpisz do wypłacania gotówki

Zanim włożysz kartę do czytnika, sprawdź dokładnie bankomat – upewnij się, że nie wbudowanego dodatkowego czytnika kart (czyli nie ma kolejnego otworu, służącego do czytania karty). Sprawdź też, czy w bankomacie nie ma żadnych ukrytych kamer – w listwach lub pojemnikach na ulotki.

Zanim wpiszesz PIN…

Pamiętaj, że zanim wpiszesz na klawiaturze PIN, powinieneś sprawdzić, czy nie ma na nią nałożonych żadnych nakładek… Prawidłowo klawisze powinny wystawać pod podstawę klawiatury.

Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu? Chroń swój PIN

Podstawową zasadą bezpieczeństwa jest, aby nie trzymać swojego numeru PIN zapisanego na karteczce, w pobliżu karty płatniczej – np. w portfelu. Taka karteczka nie dość, że łatwo może z portfela wypaść, to dodatkowo, jeżeli zgubisz portfel lub ktoś Ci go ukradnie, wszystkie dane ma podane jak na tacy. Zapamiętaj PIN lub zapisz go i schowaj w bezpiecznym miejscu.

Kiedy wypłacasz gotówkę z bankomatu warto pamiętać o zasłonięciu klawiatury dłonią lub teczką.

Co zrobić, gdy zauważysz coś dziwnego?

Jeżeli masz jakiekolwiek podejrzenia, że bankomat może zawierać dodatkowy czytnik, nakładki lub kamery, zgłoś problem do banku. Jeśli nie jesteś pewien, nie wypłacaj gotówki z tego bankomatu! Wypłać gotówkę dopiero w momencie, gdy upewnisz się, że możesz bezpiecznie korzystać z bankomatu.

Śledź nasz blog, by poznać inne ciekawe rady! https://www.rynekfinansowy.info/blog/