Wniosek o pożyczkę – czy wiesz, jak prawidłowo go wypełnić?

wniosek o pożyczkę

Czy wiesz, jak poprawnie wypełnić wniosek o pożyczkę?

W dzisiejszych czasach nie ciężko wziąć pożyczkę. Na rynku jest wiele firm pożyczkowych, które swoją zróżnicowaną ofertą przyciągają zarówno młode, jak i starsze osoby. Co raz więcej firm reklamuje się, jako instytucje udzielające szybkich pożyczek przez internet. Wystarczy wypełnić wniosek, a przelew na konto klienta dokonuje się w ciągu 15 minut, po czym można się już cieszyć środkami. Czy wiesz jednak jak prawidłowo wypełnić taki wniosek, aby uzyskać pożyczkę bez żadnych „kruczków”, „gwiazdek” czy treści zapisanych drobnym drukiem?

Wniosek o pożyczę – jakich danych może wymagać pożyczkodawca?

Jeżeli chodzi o informacje, które będą potrzebne do wypełnienia wniosku, są to:

 • Imię i nazwisko,
 • Nr dowodu i nr PESEL, a także datę wydania i ważności dokumentów,
 • Data urodzenia,
 • Imię matki, imię ojca, nazwisko panieńskie matki,
 • Adres zamieszkania i adres korespondencyjny,
 • Nr telefon i adres e-mail,
 • Nr rachunku bankowego,
 • Forma zatrudnienia i źródło dochodu,
 • Miesięczna wysokość wpływów na konto, miesięczne zobowiązania i wydatki,
 • Stan cywilny i ilość osób na utrzymaniu.

W rzeczywistości pożyczkodawcy nie potrzebują aż tak dużej ilości informacji – zazwyczaj do wypełnienia wniosku online wystarczą podstawowe dane z dowodu.

Jak poprawnie wypełnić wniosek o pożyczkę?

Wypełnienie wniosku nie musi być wcale trudne, jeżeli będziemy się stosować do poniższych zasad:

 1. Przede wszystkim czytać. Brzmi banalnie, lecz to jedyna słuszna i podstawowa zasada – dokładnie czytamy umowę pożyczki i pytania.
 2. Po drugie – sprawdzać. Jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni – sprawdzamy. Przed zaciągnięciem pożyczki warto sprawdzić informacje i opinie o firmie, a także porównać ją w porównywarkach finansowych.
 3. Wpisujemy tylko te dane, o które jesteśmy poproszeni i 2 razy sprawdzamy ich dokładność. We wnioskach o pożyczkę nie powinno się kłamać, celowo zawyżając lub zaniżając kwoty wynagrodzeń i wydatków.

Jeżeli nie jesteś pewien – udaj się do placówki

Niektóre osoby boją się wypełniać wnioski o pożyczkę przez internet. Nie mają zaufania do tej formy wnioskowania. Jeżeli masz choć cień obawy lub podejrzenia, warto zrezygnować i udać się do placówki (czy to firmy pożyczkowej czy banku) i zwrócić się tam do pracownika. Ten sam sposób postępowania radzimy w przypadku, gdy osoba nie jest w stanie samodzielnie wypełnić wniosku, gdyż takie zadanie ją przerasta. Pracownik na miejscu z pewnością służy pomocą.

Śledź nasz blog, by poznać inne przydatne rady: https://www.rynekfinansowy.info/blog/