Podatek od darowizny – co musisz wiedzieć?

Podatek od darowizny

Podatek od darowizny może spędzić sen z oczu obdarowanym nawet przez najbliższą rodzinę. Choć osoby, które uzyskały darowiznę od rodziny są zwolnione z odprowadzania od niej podatku, to nie wszyscy wiedzą, że aby zostać zwolnionym od podatku, trzeba dopełnić formalności w urzędzie skarbowym. Jak faktycznie wygląda podatek od darowizny? Kto i w jakiej sytuacji go płaci?

Podatek od darowizny – czy wszystko jest opodatkowane?

Wszystkie darowizny są opodatkowane podatkiem od spadku i darowizn. Jednak w niektórych przypadkach następują zwolnienia od płatności. W zależności od grupy podatkowej, ostały określone kwoty wolne od podatku.

  • Grupa 1 – należą do niej: małżonek, zstępni (syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (matka, ojciec, dziadkowie), rodzeństwo, ojczym, macocha, pasierb, zięć, synowa, teściowie – kwota wolna od podatku wynosi 9637 zł.
  • Grupa 2 – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów , małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych – kwota wolna od podatku wynosi 7276 zł
  • Grupa 3 – pozostałe osoby, nie zaliczone do pozostałych grup – 4902 zł.

Grupa zero

Wśród Grupy 1 wyróżnia się też tzw. „grupę 0”, do której należą: małżonek, syn, córka, prawnuki, matka, ojciec, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym, macocha. W tej grupie wszystkie darowizny bez względu na ich wartość, mogą zostać zwolnione z opodatkowania. Nawet po przekroczeniu wysokości kwoty wolnej od podatku można skorzystać ze zwolnienia z płatności, jednak trzeba zgłosić się najpierw do urzędu skarbowego. W przypadku, gdy osoba obdarowana nie zgłosi darowizny do Urzędu Skarbowego, darowizna może zostać opodatkowana po latach, a dodatkowo obdarowany może zostać ukarany za niedopełnienie obowiązku zgłoszeniowego.

Podatek od darowizny – co w przypadku, gdy rodzice kupują dziecku mieszkanie?

Jeżeli rodzic kupuje dziecku mieszkanie, sprawa wygląda podobnie, jak z innymi darowiznami: obdarowany ma obowiązek zgłosić to w terminie 6 miesięcy do Urzędu skarbowego, natomiast rodzice muszą udowodnić skąd wzięli pieniądze na inwestycję. Jeżeli tego nie zrobią, może się to wiązać z zapłatą podatku od nieujawnionych dochodów.

Ustawienie służebności

Jeżeli ktoś przekazuje innej osobie mieszkanie, automatycznie traci prawo do korzystania z nieruchomości na wcześniejszych zasadach. Warto zadbać o to, by podpisać umowę o służebności (wtedy darczyńca będzie mógł korzystać z mieszkania na określonych zasadach, jeśli wciąż w nim mieszka).  Wyróżniamy 3 rodzaje służebności:

  • służebność gruntowa – ustanawiana na rzecz właściciela innej nieruchomości,
  • służebność osobista – ustanawiana na rzecz konkretnej osoby fizycznej i nie może być przeniesiona na inną osobę,
  • służebność przesyłu – ustanawiana na rzecz przedsiębiorcy będącego właścicielem lub zamierzającego wybudować urządzenia przesyłowe (np. płynów, pary, gazu, energii).

Służebność przyznawana jest dożywotnio, ale bez przekazywania praw na spadkobierców.

Śledź nasz blog, by poznać inne rady! https://www.rynekfinansowy.info/blog/