Licytacja komornicza – jak to wygląda i co warto wiedzieć?

Licytacja komornicza

Grozi Ci licytacja komornicza? Straciłeś kontrolę nad swoimi wydatkami? Zapomniałeś o spłacie jakiegoś zobowiązania? Zastanawiasz się, jak wygląda licytacja komornicza i co warto o niej wiedzieć? W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje! Sprawdzamy, jak przebiega proces windykacji długów i czy można iść za nie do więzienia!

Licytacja komornicza – co to jest?

Licytacja komornicza to jeden ze sposobów wyegzekwowania należności od dłużnika. Następuje ona, gdy pomimo podjętych przez pożyczkodawcę kroków, nadal nie uregulowałeś długu. Celem komornika jest ściągnięcie z Ciebie określonej należności wraz z odsetkami i kosztami postępowania sądowego. Komornik zajmuje Twoje wpływy na koncie osobistym czy też ruchomości (np. sprzęt AGD, RTV) lub w skrajnych przypadkach nieruchomości.

Kiedy następuje licytacja komornicza?

Jak pisaliśmy powyżej – licytacja komornicza następuje w momencie, gdy pomimo podjętych przez pożyczkodawcę kroków nadal nie uregulowałeś swojej należności. Jak to wygląda w praktyce?

 • W pierwszym etapie firma, która udzieliła Ci pożyczki, naliczy Ci odsetki za zwłokę w spłacie. Pamiętaj, że odsetki są naliczane już od pierwszego dnia braku uregulowania spłaty! To oznacza, że kwota takich odsetek może być naprawdę spora, jeśli przez dłuższy czas nie spłacisz należności.
 • Kolejnym krokiem jest przesłanie do dłużnika wezwania do zapłaty. Jako osoba zalegająca ze spłatą pożyczki, zostaniesz również obarczony kosztami wystosowanych wezwań. Zwróć uwagę na to, że firma pożyczkowa może skontaktować się z Tobą na różne sposoby: mailowo, telefonicznie lub pocztą tradycyjną.
 • Windykacja polubowna długu to trzeci etap, który daje Ci jeszcze szansę na uregulowanie należności bez ingerencji sądowej. Skontaktuje się z Tobą windykator, w celu wyznaczenia nowej daty spłaty zadłużenia, oraz rozłożenia go na raty. Dzięki temu poznasz nowy termin, w którym powinieneś oddać swój dług.
 • Windykacja sądowa to temat, który bierzemy dziś na tapetą, jako ostatni etap odzyskiwania należności od dłużnika przez komornika. Wówczas sprawa trafia do sądu, zostaje Ci przyznany komornik, którego celem jest odzyskanie należności dla wierzyciela.

Tytuł egzekucyjny i tytuł wykonawczy – co to jest?

Dokument urzędowy, który potwierdza roszczenia wierzyciela oraz zakres powinności dłużnika nazywa się tytułem egzekucyjnym. W momencie, gdy sąd nada klauzulę wykonalności (oznacza to otwarcie drogi do prowadzenia postępowania sądowego), tytuł egzekucyjny staje się tytułem wykonawczym. Dokument ten jasno stwierdza: kto jest dłużnikiem, kto jest wierzycielem, jaka jest kwota należności.

Co może stanowić przedmiot licytacji komorniczej?

Lista rzeczy, które komornik może “zająć” celem ściągnięcia od Ciebie długu jest bardzo obszerna. Podzielmy ją zatem na ruchomości oraz nieruchomości.

Ruchomościami, które często stają się obiektem licytacji komorniczej są zazwyczaj: antyki oraz dzieła sztuki, biżuteria, odzież, meble, sprzęt AGD i RTV, pojazdy (samochody, motocykle, skutery, łodzie, jachty), maszyny rolnicze oraz maszyny i materiały przemysłowe. Nieruchomości to z kolei domy, mieszkania, budynki, lokale, magazyny, grunty itd.

Wszystko, co wykazuje jakąś wartość rynkową może stać się obiektem licytacji komorniczej.

Czego komornik zabrać nie może?

Powyżej podaliśmy listę obiektów, które mogą stanowić przedmiot licytacji komorniczej. Są też jednak takie rzeczy, których komornik zabrać nam nie może. Zerknijmy, jak to dokładnie wygląda:

 • odzież codzienna, bielizna i pościel – komornik nie może zająć tego, co jest podstawowym elementem egzystencji dłużnika oraz jego rodziny,
 • ubranie robocze i narzędzia pracy – licytacji komorniczej nie może również podlegać to, co stanowi przedmiot naszej pracy,
 • zapasy żywności na okres jednego miesiąca – komornik nie może zabrać żywności, która wystarczy dłużnikowi i jego rodzinie na przeżycie jednego miesiąca,
 • wózek inwalidzki – jeśli osoba jest niepełnosprawna, nie może zostać go pozbawiona,
 • przedmioty niezbędne do nauki, a także dokumenty, i przedmioty kultu oraz religii,
 • jedna krowa, dwie kozy, trzy owce lub 20 sztuk drobiu potrzebne do wyżywienia dłużnika i będącej na jego utrzymaniu rodziny wraz z zapasem ściółki i zboża.

Czy za długi można iść do więzienia?

Jeśli to pytanie spędza Ci sen z powiek, pragniemy Cię uspokoić. Za długi nie możesz pójść do więzienia, bowiem ingeruje to – według prawa – w wolność ludzką. Jedynymi przypadkami, przez które możesz trafić za kratki za brak spłat, są:

 • wyłudzeń finansowych (pożyczki lub kredytu),
 • nieuregulowania grzywny,
 • niepłacenia alimentów,
 • niepłacenia podatków,
 • wyzbywania się majątku.

Jak nie popaść w długi?

Ten temat już nie raz przewijał się na naszym blogu. Jeśli chcesz spać spokojnie i nie zaprzątać sobie głowy długami, sprawdź nasz artykuł “Pozbądź się długów i śpij spokojnie”.