Kredyt konsolidacyjny – na czym to polega?

kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – czy wiesz, na czym on polega? Z pojęciem konsolidacji spotkałeś się zapewne nie raz, przeglądając oferty dostępnych na rynku kredytów gotówkowych. Jeśli posiadasz więcej, niż jedno zobowiązanie kredytowe, być może nawet została przedstawiona Ci oferta konsolidacji. Dziś przyjrzymy się temu tematowi nieco bliżej i postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Dzięki niemu możesz połączyć kilka rat z różnych banków w jedną. Zyskasz wtedy pewność, że nie zapomnisz o spłacie jakiegoś zobowiązania, szybciej się z nim uporasz, a dodatkowo koszt całkowity będzie niższy, niż gdyby wziąć pod uwagę koszty każdego z Twoich zobowiązań oddzielnie.

Kto może ubiegać się o kredyt konsolidacyjny?

To oczywiste – konsolidacja jest przeznaczona dla osób, które posiadają kilka aktywnych kredytów. Jeśli masz tylko jedno zobowiązanie, ta oferta nie jest dla Ciebie.

Kiedy warto złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Masz wrażenie, że gubisz się w obecnych zobowiązaniach? Tracisz kontrolę nad terminem spłat poszczególnych rat i ich wysokością? Jeśli tak, to dobry moment, by pomyśleć o kredycie konsolidacyjnym. Dzięki temu rozwiązaniu uporządkujesz sprawę swoich zobowiązań – sprowadzisz je do jednej raty, zaoszczędzisz czas i pieniądze – koszty konsolidacji są niższe, a także zyskasz trochę spokoju, nie musząc pamiętać o formalnościach związanych z każdym jednym Twoim kredytem.

Kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Są pewne aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę, chcąc złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny. Poniżej opiszemy dokładnie, nad czym powinieneś się zastanowić:

  • Sprawdź ilość swoich zobowiązań i wysokość każdego z nich – zanim zdecydujesz się, by szukać konsolidacji, sprawdź te podstawowe dane w dokumentach. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że niczego nie pominąłeś!
  • Wysokość raty po konsolidacji – wiesz już, jakie posiadasz zobowiązania? Jeśli tak, to doskonały moment, by przyjrzeć się bliżej ofertom. Sprawdź, jaką wysokość będzie miała rata po konsolidacji kredytów. Upewnij się, że jesteś w stanie ją spłacić.
  • Całkowita kwota do spłaty – to oczywiste – im niższa kwota, tym lepiej dla Ciebie. Dzięki temu będziesz miał mniej do zwrócenia. Postaraj się poszukać oferty z jak najniższą całkowitą kwotą do spłaty.
  • Okres spłaty kredytu konsolidacyjnego – łączy się on z ratą, jaką miesięcznie będziesz uiszczać. Im dłuższy okres, tym niższa rata. Oszacuj swoje możliwości finansowe i postaraj dopasować się te dwa parametry jak najlepiej.
  • Prowizja za udzielenie konsolidacji – sprawdź, czy w opłatach kredytu jest również zapisana opłata prowizyjna za udzielenie kredytu konsolidacyjnego. Upewnij się, jaka jest jej wysokość.
  • Ubezpieczenie kredytu – czasami bank wymaga dodatkowego ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego. Sprawdź, czy jest tak również w tym przypadku.
  • RRSO – to niepozorny skrót, pod którym kryją się wszystkie opłaty za udzielenie kredytu. Koniecznie przyjrzyj się jego wysokości!

W jakim banku możesz starać się o kredyt konsolidacyjny?

Wiele instytucji bankowych oferuje swoim klientom produkt, jakim jest kredyt konsolidacyjny. Podążając za powyższymi wskazówkami postaraj się wybrać ofertę najbardziej dopasowaną do Twoich potrzeb. Jeśli masz więcej, niż jedno zobowiązanie i czujesz, że sytuacja wymyka Ci się spod kontroli, złóż wniosek o kredyt konsolidacyjny!

rynek finansowy

Śledź nasz BLOG, by poznać inne porady ze świata finansów!