Jak budować pozytywną historię kredytową?

Jak budować pozytywną historię kredytową?

Wielu z nas zastanawia się jak budować pozytywną historię kredytową? Co zrobić aby w przyszłości bank udzielił nam kredytu, który jest nam potrzebny np. zakup mieszkania i nie podwyższył drastycznie marży? W poniższym artykule opowiemy co nieco o budowaniu pozytywnej historii kredytowej. Zacznijmy zatem od początku.
Rozróżniamy 3 rodzaje historii kredytowej: dobrą, złą i brak. Dobra historia oznacza regularną spłatę zobowiązań – dzięki niej bank może zaproponować kredyt na korzystnych warunkach. Zła historia jest  wtedy, kiedy pojawiają się zadłużenia czy brak ciągłości w spłatach kredytów.  Nie taki jednak diabeł straszny, jak go piszą, bowiem złą historię kredytową zawsze można przemienić w dobrą. Paradoksalnie najgorszą sytuacją jest ta ostatnia: brak historii kredytowej. Bank nie wie, czego może się spodziewać po takim kliencie? Będzie spłacał regularnie czy nie? To jak rzut monetą – nie wiadomo, co wypadnie. W takiej sytuacji bank nie może okazać pełnego zaufania i podwyższy marżę kredytu. Czasem to tylko różnica 0,3%, jednak przy większej kwocie może się ona zamienić w sumę nawet 30 000 złotych.

Jak budować pozytywną historię kredytową? Poniżej przedstawiamy 7 sposobów.

Coś na raty

Wzięcie czegoś na raty – np. jakiegoś sprzętu (może to być nowe komputer, pralka czy lodówka) jest pierwszym krokiem, by zbudować sobie dobrą historię kredytową. Regularnie, comiesięcznie spłacając część zobowiązania, BIK rejestruje, że zaczynasz tworzyć dobrą historię kredytową.

Niewielka pożyczka na dowolny cel

Drugim prostym i sprawdzonym sposobem jest wzięcie niewielkiej pożyczki bankowej na dowolny cel. Jeżeli kupiłeś już sobie wymienionego wyżej laptopa, a popsuła Ci się pralka, weź na nią pożyczkę. Dzięki temu pokażesz, że swój pierwszy kredyt udało Ci się już zaciągnąć.

Jak budować pozytywną historię kredytową? Nie pozwól sobie na zadłużenie!

No dobrze, skoro wziąłeś już laptopa i pralkę, a zobowiązania musisz spłacać w miesięcznych ratach, uważaj, żeby nie popaść w długi. Musisz mieć swoje wydatki pod kontrolą. Regularnie sprawdzaj stan swoich zobowiązań, pilnuj terminów spłaty rat. Pamiętaj, że zawsze masz możliwość sprawdzenia swojego scoringu w BIK.
Nie bierz na siebie więcej, niż jesteś w stanie udźwignąć.

Jeżeli to możliwe, miej więcej niż jedno zobowiązanie

Jeżeli masz taką możliwość, to zastanów się nad jednoczesnym posiadaniem debetu na koncie i kredytu w banku, albo karty kredytowej i zakupu na raty. Dzięki temu udowodnisz bankowi, że jesteś w stanie poradzić sobie z długami.

 

Uruchom debet na rachunku ROR w Twoim banku

Debet jest wliczany w Biurze Informacji Kredytowej jako zobowiązanie kredytowe. Jeżeli nigdy nie debetujesz konta, nie poniesiesz też za to żadnych kosztów, natomiast zwiększysz swoją wiarygodność w oczach banku.

Zwróć uwagę, jakich zgód udzielasz BIK

To bardzo ważne, abyś wyraził zgodę BIK na przetwarzanie informacji o Twoich kredytach (nawet po ich zakończeniu), dzięki temu, nawet jeżeli skończysz już spłacać kartę kredytową czy kredyt, bank będzie widział, że spłacałeś swoje zobowiązania regularnie. W przypadku pojawienia się niewielkich problemów finansowych, to znacząco może podratować Twoją sytuację.

Zwróć uwagę na to, czy udzieliłeś zgodę na przetwarzanie informacji o problematycznych kredytach – jeżeli tak, to cofnij ją. Przez 5 lat BIK będzie jeszcze przetwarzał informacje o kredycie, z którego spłatą miałeś kłopoty, ale od 6-go roku, nie będzie miał już prawa tego robić. Dzięki temu nie będzie ta informacja negatywnie rzutować na Twoją historię.

 

Istnieje wiele sposobów na to, jak budować pozytywną historię kredytową. Zacznij od małych kroków – jak wzięcie czegoś na raty lub zaciągnięcie niewielkiej pożyczki, a dzięki temu Twoja zdolność kredytowa już się zwiększy. Nigdy nie bierz więcej kredytów, niż jesteś w stanie faktycznie spłacić. Najważniejszą rzeczą w budowaniu dobrej historii kredytowej jest rozwaga i zdrowy rozsądek!

Śledź też inne artykuły na naszym BLOGU!