Naucz dziecko finansów 5 prostymi sposobami

naucz dziecko finansów

Przedstawiamy 5 najlepszych naszym zdaniem sposobów, które pomogą nauczyć dziecko finansów. Zapraszamy do lektury – przeczytaj i naucz dziecko finansów w przyjemny i mądry sposób. 

Założenie konta bankowego dla dziecka

Dobrym sposobem na naukę finansów u dziecka jest wczesne zaszczepienie w nim zainteresowania tematyką pieniędzy, zarabiania, oszczędzania. Jak to zrobić? Świetnym sposobem na wprowadzenie dziecka w świat finansów będzie założenie mu konta bankowego. Jako prawni opiekunowie możemy w wielu bankach otworzyć konto dedykowane naszemu dziecku. Aby otworzyć dziecku młodzieżowe konto bankowe, musi mieć ukończone 13 lat.

Założenie dziecku konta bankowego, na którym może gromadzić swoje oszczędności będzie dużym wydarzeniem w jego życiu. Okaże się pierwszym krokiem w świat dorosłych, co wywoła na pewno ciekawość u dziecka. W aplikacji do obsługi konta bankowego możemy na przykładach tłumaczyć dziecku, czym jest przelew, jak poprawnie go wykonać. Wiele programów do obsługi konta bankowego posiada ciekawe funkcje, które wizualizują nasze cele oszczędnościowe. To może dodatkowo zachęcić dziecko do gromadzenia pieniędzy na koncie. Możemy je też nauczyć posługiwać się płatnościami internetowymi. Wyznaczając limit transakcji, nie musimy się martwić, że dziecko wyda zbyt dużo pieniędzy np. na cyfrowe wydania gier komputerowych.

Na co zwrócić uwagę otwierając pierwsze konto młodzieżowe? 

Naucz dziecko finansów za pomocą Eurobiznesu

Dobrym sposobem, jak nauczyć dziecko finansów będzie wybranie odpowiednich gier planszowych, które bawiąc, wprowadzą dziecko w świat finansów. Do klasyki należy już Eurobiznes, czyli Monopoly. Gra planszowa, przy której dobrze bawią się zarówno dzieci, jak i dorośli. Nie jest trudna. Przy naszej pomocy kilkunastoletnie dziecko bez problemów zrozumie reguły gry, chociaż zaleca się wiek 14 +. Zadaniem gracza jest zdobycie największego majątku. Jak to zrobić?

Dzięki tej grze możemy zaszczepić w dziecku żyłkę do interesów, ponieważ w grze kupujemy nieruchomości i zarabiamy na nich. Gracze rzucają kostkami, a liczba wyrzuconych oczek decyduje, na którym polu postawimy pionka. Możemy również wylosować różnego rodzaju specjalne karty z szansą np. pole z więzieniem, areszt, stratą, czyli karą pieniężną, elektrownią atomową itp. Wygrywa ta osoba, która w określonym czasie zdobędzie jak największy majątek. Zakup tej gry i regularna zabawa z dzieckiem będzie jedną z najlepszych inwestycji w wolny czas wspólnie spędzony z naszymi pociechami.

Matematyka poprzez gry i zabawy

Od najmłodszych lat możemy uczyć dziecka matematyki poprzez zabawę i gry. Stopniowo warto jednak wplatać takie przykłady, które dotyczą ściśle np. pracy banków. Ciekawym sposobem będzie również pokazanie dziecku korzyści, jakie daje zarabianie pieniędzy. Nie tylko korzyści materialnych. Przywołując różne znane osoby, które dużo zarabiają, warto wybrać takie postacie, które również część swojej fortuny przeznaczają na pomóc innym. Warto zainteresować się idolami ze świata sportu. Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Leo Messi – to nie tylko znakomici sportowcy, gwiazdy światowej piłki nożnej.

Wymienienie sportowcy bardzo mocno angażują się w różnego rodzaju akcje charytatywne i pomoc dla ubogich oraz chorych. Polski idol, Robert Lewandowski jest tego świetnym przykładem. Uczestniczy w charytatywnych działaniach UNICEF jako  Ambasador Dobrej Woli. Oprócz tego pomaga w wielu przypadkach, które nie są medialnie nagłośnione. Na tego typu przykładach warto tłumaczyć dziecku, że zarabianie pieniędzy nie służy wyłącznie zaspokajaniu własnych celów, ale daje możliwość niesienia pomocy potrzebującym ludziom. Takie podejście do finansów może być bardzo motywujące dla dziecka i nie tylko.

Rozmowa z dzieckiem

Warto często rozmawiać z dzieckiem i tłumaczyć mu na różnego rodzaju przykładach, jak obchodzić się z pieniędzmi. Jeśli jesteśmy na etapie wyboru konta bankowego, możemy poświęcić tej czynności trochę więcej czasu. Podczas poszukiwania najlepszego konta bankowego, które spełni nasze wymagania, róbmy research razem z naszym dzieckiem. Pokazujmy mu wady i zalety danej oferty, jakie są proponowane warunki, tłumaczmy, dlaczego wybierzemy konkretną ofertę banku. Dziecko poczuje się docenione i ważne, ponieważ razem z nim będziemy załatwiać odpowiedzialną sprawę. Dzięki temu stopniowo wprowadzimy go w świat finansów, z którym spotka się w dorosłym życiu.

Nauka oszczędzania

Dobrym sposobem na wykształcenie u dziecka poprawnych nawyków związanych z oszczędzaniem będzie wyznaczanie celów. Nie jest dobrym metodą kupowanie dziecku drogich prezentów tylko wtedy, gdy nasza pociecha okaże taką zachciankę. Nowa konsola do gier za ponad tysiąc złotych? Jeśli rzeczywiście chcemy ją kupić i podarować dziecku, wyznaczmy mu cele, które musi spełnić, aby móc zakupić konsolę. Ciekawą zabawą okaże się rozpisanie listy celów. Dziecko, zależnie od wieku, w którym się znajduje, może wykonywać najprostsze obowiązki domowe. Po ich spełnieniu otrzyma pieniądze, które musi oszczędzać na wymarzoną, przykładową konsolę. Może myć naczynia, wynosić śmieci, sprzątać w określonych dniach. Dobrze, aby cel nie był zbyt odległy w czasie. To pokaże mu, że na rzeczy materialne musimy zapracować, a także nauczyć odpowiedzialnego dysponowania pieniędzmi.

Ucz się finansów razem z www.rynekfinansowy.info