Sprawdź ile jesteś wart – jak policzyć swoją wartość netto

wartość netto

Zastanawiałeś się kiedyś, ile możesz kosztować? Takie pytanie może być dosyć przewrotne i nie na miejscu. Zaraz wyjaśnimy, o co mieliśmy na myśli, pisząc o twojej wartości. Chodzi o wyliczenie, ile tak naprawdę posiadamy majątku wraz z określeniem wszystkich naszych zobowiązań. Takie zestawienie przyda się osobom, które zamierzają poczynić inwestycje lub po prostu dbają o własny budżet domowy. Sprawdź, jak policzyć swoją wartość netto.

Czym jest wartość netto?

Własna wartość netto często mylnie rozumiana jest jako suma naszego majątku. Obliczamy wartość naszego mieszkania lub domu, gruntu, stanu rzeczy, samochodu. Takie wyliczenia pozwalają nam określić dokładnie wysokość majątku. To jednak nie jest nasza wartość netto. Poprawnie rozumiana wartość netto to suma naszego majątku plus wysokość otrzymywanego wynagrodzenia w określonym czasie, od których należy odjąć wszystkie zobowiązania finansowe, które jesteśmy komuś winni.

Co wziąć pod uwagę, przy wyliczeniu majątku?

Powinniśmy się skupić na wartości rzeczy, które posiadamy. Jeśli mamy mieszkanie na kredyt, nie myślmy w tym momencie o wysokości raty kredytu. Tym zajmiemy się później. Zróbmy zestawienie, do którego wpiszemy rzeczywistą, rynkową wartość naszego mieszkania, wartość posiadanego samochodu, sumę pieniędzy zgromadzonych na kontach bankowych wraz z kontami oszczędnościowymi i lokatami, a także sumę przechowywaną w obcej walucie (przeliczmy po aktualnym kursie) oraz ilość gotówki.

Bardzo ważne jest, aby wpisywać realną wartość określanych rzeczy. Może nawet warto zaniżyć o kilka procent wartość posiadanego samochodu. Mówimy o tym, ponieważ często mamy tendencję do podwyższania wartości posiadanych rzeczy. To zrozumiałe, jeśli jesteśmy przywiązani na przykład do własnego samochodu lub do różnych innych przedmiotów podchodzimy sentymentalnie. Pamiętajmy również o dodaniu do listy wszystkich przedmiotów użytku domowego takich jak sprzęty RTV, AGD oraz meble, książki. Trudno będzie nam oszacować wartość biżuterii, ale przyjmując uśrednioną cenę, w miarę rzetelnie określimy stan posiadanego majątku. Umówmy się, że jeśli nie jesteśmy właścicielami bardzo drogiej i ekskluzywnej biżuterii, jej wartość znacząco nie zmieni ogólnej sumy netto, którą staramy się wyliczyć.

Zobowiązania finansowe

Posiadamy już listę dóbr materialnych, których obliczyliśmy wartość. Nadszedł czas na oszacowanie wszystkich aktualnych zobowiązań finansowych. Co składa się na zobowiązania finansowe? W pierwszej kolejności spójrzmy na listę rzeczy wchodzących w skład naszego majątku i odpowiedzmy na pytanie, które z nich obwarowane są ratami kredytu. Następnie wypiszmy wszystkie pożyczki, jakie posiadamy, a także pożyczki, których sami udzieliliśmy np. pomagając krewnemu. Wyliczmy także sumę miesięcznych opłat za gaz, prąd, wodę, telefon, Internet. Takie podejście do sprawy pozwoli wyliczyć sumę opłat, jakie ponosimy np. miesięcznie.

Jak wyliczyć własną wartość netto?

Posiadając ustaloną wartość majątku, od którego odejmujemy wszystkie nasze zobowiązania, już prawie jesteśmy na finiszu naszych obliczeń. Na koniec musimy jednak przyjąć okres, za który wyliczymy całą własną wartość netto. Najlepiej zestawienie wykonać miesięcznie, a później podnieść je do roku. Przyjmując roczne zestawienie, będziemy mogli obliczyć również nasze wynagrodzenie netto, w skład którego wchodzą także premie i inne dochody uzyskiwane określoną drogą. Wynagrodzenie również zawiera się w naszym wzorze na własną wartość netto. Dopiero te wszystkie opisane składowe tak naprawdę określają naszą wartość netto. Uproszczony przykład: Jeśli posiadamy mieszkanie o wartości 400 000 zł i samochód o wartości 100 000 zł, który wzięliśmy na kredyt, nasza wartość netto nie wynosi 500 000 zł, lecz 400 000 zł.

Dlaczego warto wyliczyć własną wartość netto?

Dzięki wyliczeniu własnej wartości netto możemy realnie i precyzyjnie ocenić faktyczny stan posiadanego majątku. Faktyczny to znaczy wyliczony zgodnie z naszym opisem. Mając taką wiedzę, możemy zaplanować przyszłe wydatki, przeanalizować budżet domowy w poszukiwaniu oszczędności. O sposobach na oszczędzanie oraz zarządzanie budżetem domowym pisaliśmy w poprzednich artykułach. Zapraszamy do ich lektury.

Korzyści wyliczenia własnej wartości netto

Własna wartość netto to przynajmniej kilka korzyści. Dzięki odpowiedniemu wyliczeniu, mamy możliwość nie tylko znalezienia pól w naszym domowym budżetem do oszczędzania, ale również pełniej zaplanujemy inwestycyjne kroki. Będziemy w stanie przewidzieć, ile pieniędzy zgromadzimy za określony czas. Poza tym, znając naszą dokładną wartość netto, możemy np. dobrze przygotować się na rozmowę z doradcą finansowym. Jeśli mamy pełen obraz własnego budżetu, właściwie znamy każdą składającą się na niego złotówkę, nikt i nic nie powinno nas zaskoczyć w kwestii planów finansowych związanych z naszym majątkiem. Z kolei wiedzę możemy przekuć na realne działania pomnażające nasz domowy budżet.

Budżet domowy – dlaczego warto nim zarządzać?